Komisja prezentuje swój plan działania na rzecz wzmocnienia praw kobiet - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 7 marca 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 9 min

Komisja prezentuje swój plan działania na rzecz wzmocnienia praw kobiet

W przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet Komisja Europejska przedstawia plan działania na rzecz praw kobiet oraz sprawozdanie dotyczące równouprawnienia płci w 2025 r. 

Komisja prezentuje swój plan działania na rzecz wzmocnienia praw kobiet

Dokument wyznacza długoterminową wizję polityczną i opiera się na dotychczasowych osiągnięciach UE w zakresie równości płci.

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet, który obchodzony jest 8 marca, Komisja Europejska przedstawia plan działania na rzecz praw kobiet oraz sprawozdanie dotyczące równouprawnienia płci w 2025 r. Plan działania przyczynia się do dalszej realizacji programu na rzecz równouprawnienia płci; nakreślono w nim długoterminową wizję polityczną w zakresie praw kobiet.

Równouprawnienie płci w Unii Europejskiej jest jednym z największych na świecie, stanowiąc globalny punkt odniesienia. Plan działania opiera się na istotnych postępach osiągniętych w ramach strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025. W ciągu minionych pięciu lat UE poczyniła historyczne postępy w zakresie przepisów dotyczących przejrzystości wynagrodzeńrównowagi między życiem zawodowym a prywatnym pod względem wyrównania obowiązków opiekuńczych, równowagi płci w zarządach spółek oraz zwalczania przemocy wobec kobiet.

W planie działania Komisja potwierdza i umacnia swoje zaangażowanie na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt oraz pełnego urzeczywistnienia równouprawnienia płci w Europie i na świecie. Zawarto w nim ponadto wytyczne dotyczące przyszłych środków w ramach następnej strategii na rzecz równouprawnienia płci.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła: Nie ma powodu, dla którego kobieta powinna otrzymywać niższe wynagrodzenie niż mężczyzna; dla którego powinna otrzymywać opiekę zdrowotną na niższym poziomie lub być narażoną na przemoc ze względu na płeć. Wiemy, że społeczeństwa, w których kobiety i mężczyźni są traktowani jednakowo, są lepsze, sprawiedliwsze i skuteczniejsze. Skorzystajmy z obszernego zasobu talentów i umiejętności nas wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przedstawiony dziś plan działania dowodzi naszego zdecydowanego zaangażowania na rzecz nieprzerwanego tworzenia Unii Europejskiej, w której zasadą jest równość płci i przestrzeganie praw kobiet.

Drogowskaz wskazujący kierunek działań na rzecz praw kobiet

UE przyjęła w ramach strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025 szereg przełomowych inicjatyw, jednak postępy na drodze do równouprawnienia płci są w poszczególnych sektorach oraz w poszczególnych państwach członkowskich zbyt powolne i niejednolite, co podkreślono w sprawozdaniu na temat równouprawnienia płci 2025. Co trzecia kobieta w UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Różnice w zatrudnieniu i wynagrodzeniach w UE są eliminowane zbyt wolno, utrzymuje się przemoc wobec kobiet, dyskryminujące normy i stereotypy. Kobiety są nadmiernie reprezentowane na stanowiskach o niższych wynagrodzeniach i niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach wiążących się z podejmowaniem decyzji.

Założeniem planu działania jest wyeliminowanie dyskryminujących norm wpisanych w strukturę naszych społeczeństw i osiągnięcie konkretnych celów, a są nimi:

  • Wyeliminowanie przemocy ze względu na płeć w tym poprzez zapobieganie wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt, takim jak przemoc seksualna (w tym gwałt ze względu na brak zgody), oraz zwalczanie tej przemocy, jak również zapewnienie ofiarom przemocy dostępu do wsparcia i ochrony.
  • Najwyższe standardy zdrowia w drodze wspierania uzupełniających działań w sektorze zdrowia podejmowanych przez państwa członkowskie w celu zapewnienia kobietom dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz do praw w tym zakresie – przy pełnym poszanowaniu Traktatów, a także w drodze promowania badań medycznych uwzględniających aspekt płci, badań klinicznych, diagnostyki i leczenia.
  • Równość wynagrodzenia bez dyskryminacji ze względu na płeć oraz wzmocnienie pozycji ekonomicznej na przykład poprzez zlikwidowanie luki płacowej i emerytalnej między kobietami a mężczyznami, promowanie wiedzy finansowej wśród kobiet i dziewcząt oraz przeciwdziałanie zaniżaniu wartości pracy wykonywanej przez kobiety.
  • Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i zapewnienie opieki, zwłaszcza w drodze promowania równego podziału obowiązków opiekuńczych między kobietami i mężczyznami oraz promowania inwestycji w sektorze opieki długoterminowej w celu udostępnienia wysokiej jakości miejsc pracy.
  • Równe szanse na zatrudnienie i odpowiednie warunki pracy, na przykład poprzez zamknięcie luki w zatrudnieniu między kobietami a mężczyznami, wyeliminowanie molestowania seksualnego w świecie pracy oraz zapewnienie wysokiej jakości miejsc pracy i równych perspektyw kariery.
  • Wysokiej jakości edukacja włączająca, na przykład poprzez promowanie zrównoważonej pod względem płci perspektywy na wszystkich poziomach edukacji, zachęcanie dziewcząt i kobiet do zgłębiania wiedzy w dziedzinach STEM oraz zachęcanie chłopców i mężczyzn do angażowania się w sektory edukacji, zdrowia i opieki społecznej.
  • Uczestnictwo w życiu politycznym i równą reprezentacja, w tym poprzez promowanie zrównoważonej pod względem płci reprezentacji we wszystkich sferach i na wszystkich szczeblach życia publicznego i politycznego, zapewnienie bezpieczeństwa kobiet w życiu publicznym i zwalczanie seksizmu.
  • Mechanizmy instytucjonalne służące realizacji praw kobiet, w szczególności poprzez zapewnienie specjalistycznej infrastruktury instytucjonalnej przyczyniającej się do równouprawnienia płci i upowszechniania aspektu płci oraz zrównoważonego finansowania polityki równości płci i organizacji działających na rzecz praw kobiet.

Komisja wzywa Parlament Europejski, Radę, państwa członkowskie oraz inne instytucje i zainteresowane strony do zjednoczenia sił w kontekście planu działania i przedstawienia propozycji w ramach ich kompetencji, co pozwoli urzeczywistnić zaangażowanie całej UE w prawa kobiet.

Kontekst

Równość kobiet i mężczyzn jest prawem podstawowym i podstawową wartością zapisaną w prawie unijnym od czasu zawarcia traktatu rzymskiego w 1957 r. Dzisiejsze przyjęcie planu działania przypada w 30. rocznicę przyjęcia deklaracji pekińskiej i stworzenia platformy działania, w ramach której 189 państw, w tym wszystkie państwa członkowskie UE, zobowiązało się do wzmocnienia pozycji kobiet i osiągnięcia równości płci na całym świecie.

Wartości te zapisano w wytycznych politycznych przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Zobowiązano się w nich do opracowania nowej strategii na rzecz równouprawnienia płci, która doprowadzi do wzmocnienia praw kobiet we wszystkich dziedzinach, takich jak walka z przemocą ze względu na płeć czy umocnienie pozycji kobiet w polityce i na rynku pracy w całej UE, a także we wszystkich instytucjach UE.

Komisja opublikowała dzisiaj również sprawozdanie dotyczące równouprawnienia płci w UE w 2025 r., w którym przedstawiła przegląd postępów we wdrażaniu strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025. Chociaż w sprawozdaniu odnotowano kluczowe postępy w zakresie prawodawstwa w 2024 r. – przyjęcie pierwszej w historii dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet – zobowiązania podjęte w ramach deklaracji pekińskiej nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane. Jak pokazuje opracowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) wskaźnik równouprawnienia płci za 2024 r., będący odzwierciedleniem aktualnej sytuacji w zakresie równouprawnienia płci w UE, UE osiągnęła w 2024 r. 71 punktów z możliwych 100. Ponadto w listopadzie 2024 r. Eurostat, Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) i EIGE opublikowały unijne badanie dotyczące przemocy ze względu na płeć, w którym ujawniono wszechobecną przemoc wobec kobiet.

Komisja finansuje projekty i organizacje propagujące równouprawnienie płci i zwalczające przemoc ze względu na płeć za pośrednictwem programu „Obywatele, równość, prawa i wartości”. 20 lutego 2025 r. Komisja ogłosiła nowe zaproszenie do składania wniosków w celu finansowania projektów, które będą zapobiegać przemocy ze względu na płeć, chronić ofiary i osoby, które doświadczyły przemocy, i pomagać im, a także wspierać organizacje oddolne działające w tej dziedzinie. Termin składania wniosków upływa 7 maja 2025 r.

Więcej informacji

Plan działania na rzecz praw kobiet

Plan działania na rzecz praw kobiet – zasady funkcjonowania społeczeństwa równego pod względem płci

Roczne sprawozdanie dotyczące równouprawnienia płci

Zestawienie informacji

Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025

Portal monitorowania strategii na rzecz równouprawnienia płci

Ursula von der Leyen

Nie ma powodu, dla którego kobieta powinna otrzymywać niższe wynagrodzenie niż mężczyzna; dla którego powinna otrzymywać opiekę zdrowotną na niższym poziomie lub być narażoną na przemoc ze względu na płeć. Wiemy, że społeczeństwa, w których kobiety i mężczyźni są traktowani jednakowo, są lepsze, sprawiedliwsze i skuteczniejsze. Skorzystajmy z obszernego zasobu talentów i umiejętności nas wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przedstawiony dziś plan działania dowodzi naszego zdecydowanego zaangażowania na rzecz nieprzerwanego tworzenia Unii Europejskiej, w której zasadą jest równość płci i przestrzeganie praw kobiet. 

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Roxana Mînzatu

Prawa kobiet to prawa podstawowe, mają one decydujące znaczenie dla naszych europejskich wartości. Droga do pełnej równości płci nigdy nie była prosta, ale musimy nadal podążać naprzód. Ta walka nie jest jedynie walką kobiet – jest to odpowiedzialność nas wszystkich. Dążenie do równości płci sprawia, że nasze społeczeństwa, nasze gospodarki i demokracje stają się silniejsze. To działanie jest nie tylko działaniem właściwym. Jest to działanie na miarę inteligentnych społeczeństw. 

Roxana Mînzatu, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz do spraw gotowości

Hadja Lahbib

Kwestionowanie równouprawnienia płci to kwestionowanie postępu. Równouprawnienie płci nie jest przedmiotem debaty – powinno być taką oczywistością jak powietrze, którym oddychamy. Jest ono centralnym elementem naszego europejskiego stylu życia. Niniejszy plan działania na rzecz praw kobiet to nasze światło przewodnie, nasza wizja świata, w którym kobiety i dziewczęta mogą przewodzić, prosperować i w pełni wykorzystywać swój potencjał, nie doświadczając ani przemocy ani dyskryminacji. 

Hadja Lahbib, komisarz do spraw równości, gotowości i zarządzania kryzysowego

Komisja prezentuje swój plan działania na rzecz wzmocnienia praw kobiet

(58.353 KB - PDF)

Download

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 marca 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce