Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 29 listopada 2016
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 2 min

Festiwalowy weekend

Panel dyskusyjny, specjalna kategoria filmowa oraz konkurs fotograficzny - to wszystko miało miejsce w zeszły weekend w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc, któremu partnerowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej...

161118_human_main.jpg

Podczas festiwalu, którego partnerem w tym roku było PKE, w Warszawskiej Kinotece widzowie mogli oglądać filmy na najwyższym poziomie, poruszające istotne problemy współczesnego świata. W tym także tematyki przymusowej migracji w ramach odrębnej kategorii "Różne twarze migracji".

Wśród 6 festiwalowych filmów w kategorii migracyjnej nagrodzony został najlepszy zdaniem jury film pt. "Syryjska Love Story" ("Syrian Love Story"). Film w reżyserii Seana McAllistera pokazuje jeden z wymiarów migracji na tle politycznym. Jury doceniło właśnie ten obraz, gdyż "[…] Poprzez historię jednostki pozwala widzowi lepiej zrozumieć nie tylko to, co zmusza tak wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ich dotychczasowego życia, ale też jak bardzo destrukcyjny wpływ może mieć to na niego samego oraz najbliższą rodzinę. Ponadto, Syrian Love Story to doskonałe studium przypadku, ukazujące walkę człowieka z przeciwnościami losu, emocje jakie nim targają oraz podejmowane pod ich wpływem decyzje. […]".

Jeszcze przed festiwalem zorganizowany został konkurs fotograficzny, w którym PKE ufundowało nagrodę w kategorii "Moja Polska – codzienność migrantów i uchodźców". Zadaniem uczestników konkursu było pokazanie codziennego życia obcokrajowców w Polsce, zarówno ich trosk i radości, ale także to jak podtrzymują swoją kulturę i tradycję. Pierwszą nagrodę otrzymała Agnieszka Kunicka za przedstawienie życia czeczeńskiej uchodźczyni, mieszkającej w ośrodku dla uchodźców w Lininie. Wyróżnienia w postaci udziału w warsztatach fotograficznych otrzymali natomiast Kuba Pulchny, Yuliya Shablouskaya oraz Marlena Zagórska.



fot. Agnieszka Kunicka

"Europa za wszelką cenę – czy radzimy sobie z kryzysem uchodźczym?", to tytuł dyskusji, która miała miejsce w sobotę po projekcji filmu w reżyserii George'a Kuriana "The Crossing" ("Przeprawa"). W debacie wzięli udział zaproszeni eksperci oraz licznie zgromadzona publiczność.

O tym jak radzimy sobie z obecnym kryzysem z perspektywy europejskiej mówił Bartłomiej Balcerzyk z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Ewa Moncure opowiedziała o działaniach Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), zwłaszcza o akcjach poszukiwawczych i ratowniczych prowadzonych na Morzu Śródziemnym. Tomasz Cytrynowicz z Urzędu ds. Cudzoziemców przedstawił jak Polska odpowiada na zadania wynikające z prawa międzynarodowego i przyznawania ochrony. Rafał Kostrzyński z UNHCR w Polsce podkreślał konieczność zrozumienia sytuacji osób decydujących się na migrację. Agnieszka Kunicka, prezeska fundacji Refugee.pl mówiła o integracji uchodźców w Polsce i zapewnieniu im możliwości wykorzystania swoich umiejętności i prowadzenia normalnego życia.

Dodatkowe informacje:

Pozostałe filmy w kategorii "Różne twarze migracji": http://www.festival.humandoc.pl/category/kategorie-filmowe-pl/rozne-twarze-migracji/

Zdjęcia wyróżnione w kategorii "Moja Polska – codzienność migrantów i uchodźców": http://www.konkurs.humandoc.pl/moja-polska-codziennosc-migrantow-i-uchodzcow/

Strona festiwalu HumanDoc: www.festival.humandoc.pl

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 listopada 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce