
Komisja Europejska opublikowała zalecenie, w którym wezwała państwa członkowskie do skontrolowania inwestycji swoich przedsiębiorstw ulokowanych poza granicami UE. Zalecenie dotyczy trzech obszarów technologii o znaczeniu strategicznym i o najwyższym poziomie ryzyka – półprzewodników, sztucznej inteligencji i technologii kwantowych. Wezwano w nim państwa członkowskie do przeanalizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa gospodarczego, które mogą wynikać z takich transakcji.
Przegląd inwestycji za granicą pozwoli na podjęcie decyzji, czy konieczne są działania w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń – czy to na szczeblu unijnym czy krajowym. Komisja chce zapobiec sytuacji, w której inwestycje zagraniczne państw członkowskich mogłyby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo gospodarcze Unii. Należy w tym celu zapewnić, aby kluczowe technologie i wiedza fachowa nie trafiały w niewłaściwe ręce.
Zalecenie w sprawie inwestycji za granicą jest efektem białej księgi oraz późniejszych konsultacji publicznych, które potwierdziły potrzebę oceny potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa UE związanych z inwestycjami zagranicznymi. Stanowi ono część unijnej strategii bezpieczeństwa gospodarczego, w połączeniu m.in. z trwającymi pracami nad monitorowaniem bezpośrednich inwestycji zagranicznych napływających do UE.
Jak podkreślono w strategii, skuteczne działania UE w kwestiach bezpieczeństwa gospodarczego zależą również od współpracy i koordynacji z państwami trzecimi. W tym kontekście Komisja liczy na dalszą współpracę z sojusznikami w zakresie monitorowania inwestycji za granicą.
Jeśli chodzi o zapewnianie, jak i przyciąganie inwestycji światowej klasy – UE jest i pozostanie jednym z liderów. Obecna sytuacja geopolityczna oznacza jednak, że musimy lepiej poznać potencjalne zagrożenia związane z tymi inwestycjami. Dzięki ocenie unijnych inwestycji zagranicznych w kluczowych obszarach technologicznych uzyskamy pełniejszy obraz potencjalnych zagrożeń. Mając tę wiedzę, będziemy lepiej przygotowani do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa gospodarczego i podejmowania przyszłych decyzji politycznych. Pozwoli nam to również zapewniać stabilne i otwarte otoczenie inwestycyjne w UE. Gorąco zachęcam wszystkie państwa członkowskie do realizacji tych zaleceń, ponieważ w dłuższej perspektywie wszyscy na tym skorzystamy. Maroš Šefčovič, komisarz do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości
Co dalej?
W zaleceniu zwrócono się do państw członkowskich o dokonanie przeglądu – wraz z zainteresowanymi stronami – inwestycji za granicą dokonywanych w państwach trzecich przez inwestorów z UE w trzech kluczowych obszarach technologicznych. Przegląd ten ma trwać 15 miesięcy i powinien obejmować zarówno bieżące, jak i przeszłe transakcje – od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie wyników prac stworzonej przez Komisję Grupy Ekspertów ds. Inwestycji za Granicą przedstawiono w zaleceniu wytyczne dla państw członkowskich dotyczące sposobu identyfikowania i oceny potencjalnych zagrożeń stwarzanych przez te transakcje.
Do 15 lipca 2025 r. państwa członkowskie mają złożyć sprawozdanie z postępów, a do 30 czerwca 2026 r. – kompleksowe sprawozdanie z wdrażania zalecenia z uwzględnieniem wszelkich zidentyfikowanych zagrożeń.
Więcej informacji
- Zalecenie Komisji w sprawie inwestycji za granicą
- Wspólny komunikat w sprawie „Europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego”, czerwiec 2023 r.
- Zalecenie Komisji w sprawie obszarów technologii krytycznych, październik 2023 r.
- Biała księga w sprawie inwestycji za granicą, styczeń 2024 r.
- Podsumowanie konsultacji publicznych na temat białej księgi w sprawie inwestycji za granicą, lipiec 2024 r.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 23 stycznia 2025
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce