Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 września 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w Szkołach

Rozpoczyna się dziś Europejska Noc Naukowców impreza promująca naukę i innowację. Wydarzenia odbędą się w 26 państwach.

Nowotwory: zwiększenie liczby i jakości badań przesiewowych

A w ramach nowej inicjatywy Komisji Europejskiej „Naukowcy w szkołach”, w ciągu najbliższych dwóch lat naukowcy będą spotykać się z uczniami w szkołach, by prezentować im zdobycze nauki.

Dziś odbędzie się Europejska Noc Naukowców, największa w Europie impreza promująca naukę, która ma pokazać różnorodność europejskich badań naukowych i innowacji oraz ich wpływ na nasze codzienne życie. Wydarzenia zorganizowane w związku z tą inicjatywą odbędą się w 26 państwach: są to zarówno państwa UE jak i państwa stowarzyszone w ramach programu „Horyzont Europa”.

Wydarzenie to, które każdego roku gromadzi ponad milion odwiedzających w Europie i poza nią, ma przybliżyć pracę badawczą ogółowi społeczeństwa i obudzić zainteresowanie karierą naukową, zwłaszcza wśród młodzieży. Odwiedzający (dzieci, młodzież i rodziny) będą mogli dowiedzieć się o pracy naukowców w interesujący i zabawny sposób: planowane są pokazy naukowe, gry, quizy, konkursy, wystawy i działania cyfrowe.

Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel powiedziała: Co roku Europejska Noc Naukowców przybliża dzieciom, nauczycielom, rodzicom i obywatelom tajemnice nauki. Pozwala im również odkryć, jak badania naukowe poprawiają nasze codzienne życie. Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że dzięki inicjatywie „Naukowcy w szkołach” badacze i dzieci będą się teraz mogli spotykać przez cały rok. Dzięki wprowadzeniu badań naukowych do szkół inicjatywa ta zacieśni powiązania między światem nauki a edukacją.

W kontekście Europejskiego Roku Młodzieży Komisja uruchomiła nową inicjatywę „Naukowcy w szkołach”, która w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wspierać bezpośrednie interakcje między naukowcami, nauczycielami szkół podstawowych i średnich oraz uczniami. Wymiany te pozwolą im lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed europejskim społeczeństwem oraz zwiększą dostęp do nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz do działalności badawczej. Działania „Naukowcy w szkołach” będą realizowane w ramach projektów Europejskiej Nocy Naukowców i będą obejmować prezentacje w szkołach, eksperymenty praktyczne, wizyty w laboratoriach, dyskusje i różnego rodzaju gry, w tym gry symulacyjne. W ciągu najbliższych dwóch lat inicjatywą tą zostanie objętych ponad 2,4 tys. szkół i 224 tys. uczniów.   

Wspomniane dwie inicjatywy przewodnie, finansowane w ramach unijnych działań „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA), stwarzają wyjątkową okazję, by pokazać na konkretnych przykładach, że europejskie badania naukowe mają kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości i dobrobytu, oraz by przedstawić rolę nauki, zwłaszcza w walce ze zmianą klimatu, w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju oraz w promowaniu zdrowszego środowiska i stylu życia.

Kontekst

Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w Szkołach to inicjatywy finansowane w ramach działań Komisji MSCA i Obywatele Ich głównym celem jest przybliżenie badań naukowych i badaczy ogółowi społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin, uczniów i studentów.

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w ostatni piątek września. Począwszy od tegorocznej edycji, w ramach projektów Europejskiej Nocy Naukowców realizowana jest również inicjatywa „Naukowcy w szkołach”, dzięki której uczniowie szkół podstawowych i średnich będą mieli okazję spotykać się z badaczami.

W tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Naukowców oraz działań „Naukowcy w szkołach” bierze udział 26 państw, w tym państwa członkowskie UE i państwa stowarzyszone w ramach programu „Horyzont Europa”: Islandia, Mołdawia, Czarnogóra, Serbia i Turcja.

Zachęcamy odwiedzających, badaczy i nauczycieli do odwiedzenia stron internetowych organizatorów. Można się tam dowiedzieć więcej o wydarzeniach planowanych w poszczególnych krajach oraz o możliwościach uczestnictwa.

Więcej informacji

Więcej informacji na temat krajowych wydarzeń w ramach Europejskiej Nocy Naukowców

Więcej informacji o inicjatywie Naukowcy w szkołach

Więcej informacji na temat działań MSCA i Obywatele

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 września 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce