Wydarzenie jest organizowane w partnerstwie z Fundacją Pani Ani - Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie oraz Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, European Network fo Young Cancer Survivors oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
- nowotwór | polityka zdrowotna | edukacja zdrowotna | Europejska Unia Zdrowotna
- czwartek 28 listopada 2024 r., godz. 17:00 (CET)
- Wrocław, Polska
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 28 listopada 2024 r., godz. 17:00 (CET)
- Gdzie
- Dom Europy we WrocławiuWidok 10, 50-052 Wrocław, Polska
- Języki
- polski
- Social media links
Opis
Nowotwór jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów w państwach UE. Co roku chorobę diagnozuje się u 2,6 mln osób, a kolejne 1,2 mln osób umiera z jej powodu. Jedna czwarta wszystkich zachorowań na raka przypada na Europę, choć Europejczycy stanowią mniej niż 10 % ludności całego świata. W 2022 roku, 14 tysięcy przypadków zachorowania na nowotwór zostało wykryte wśród dzieci i młodocianych (w wieku 0-19 lat). Najczęstszymi nowotworami u dzieci i młodzieży są białaczka, chłoniaki i nowotwory mózgu. Około 81% dzieci i młodzieży dotkniętych chorobą wygrywa walkę, ale przez całe życie musi zmagać się z jej fizycznymi i psychospołecznymi konsekwencjami.
Rozmowa będzie dotyczyć jakości życia po doświadczeniu przebytej choroby nowotworowej w wieku dziecięcym i młodym dorosłym. Na podstawie zebranych doświadczeń, w trakcie wydarzenia zostaną omówione kolejne wyzwania, jakie niosą za sobą poszczególne etapy życia młodych pacjentów, którzy po chorobie próbują w pełni wrócić do życia psycho-społecznego, edukacji, ale także pracy i samodzielności. Wydarzenie jest skupione wokół rozwiązań i rekomendacji, które są niezbędne do wdrożenia w Polsce i Unii Europejskiej.
Jak wygląda powrót do “normalności” po chorobie nowotworowej? Jak wrócić do szkoły i pracy? Jakie są dobre praktyki? Czy doświadczenie choroby można przepracować i czym jest prawo do bycia zapomnianym? Jakie programy wspiera Unia Europejska? Kim jest Survivor? Czym jest opieka długoterminowa?
Celem spotkania jest poszerzenie perspektywy na życie po chorobie z różnych perspektyw: Unii Europejskiej, krajowej, środowisk naukowych, organizacji społecznych oraz osób z doświadczeniem nowotworowym. Osoby eksperckie, reprezentujące różne środowiska, przyjrzą się aktualnym strategiom, wyzwaniom oraz rekomendacjom. Podczas debaty zostanie też przedstawiona sieć European Network of Youth Cancer Survivors.
Panelistkami debaty będą:
- dr Anna Apel, prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Survivor,
- Anna Buchacz, założycielka Fundacji Pani Ani- Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie, psychoonkolog, członek komitetu sterującego Youth Cancer Europe, Survivor,
- Dominika Małecka, tegoroczna maturzystka, wieloletnia podopieczna fundacji ,,Na Ratunek Dzieciom Z Chorobą Nowotworową" oraz ,,Fundacji Pani Ani", A'YA Survivor (ang. Adolescents and Young Adults - osoby, które przeszły chorobę nowotworową w wieku nastoletnim lub młodej dorosłości),
- dr Emilia Samardakiewicz-Kirol, psycholog, pełnomocnik rektora ds. społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Survivor.
Wraz z osobami, które same przeszły chorobę nowotworową, poddamy też refleksji sytuację młodych osób z doświadczeniem choroby oraz Youth Cancer Survivors. Opowiemy także o sieci European Network of Youth Cancer Survivors.
Zobacz czym jest Europejski Plan Walki z Rakiem oraz czym zajmuje się Unijna Misja Rak.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale warto wcześniej zapisać się drogą mejlową: COMM-REP-PL-WROCLAWec [dot] europa [dot] eu (COMM-REP-PL-WROCLAW[at]ec[dot]europa[dot]eu).