Jakie jest miejsce kultury w przyszłości Europy? W połowie marca 2018 r. nastolatki z Kraśnika przyjadą do Brukseli, aby powiedzieć instytucjom europejskim o swoich refleksjach w tej sprawie. Wyjazd to efekt inicjatywy „Twoja Europa – Twoje zdanie!” Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), który reprezentuje zorganizowane społeczeństwo obywatelskie na poziomie europejskim.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 15 marca 2018 r., godz. 08:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 15 marca 2018 r., godz. 08:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Zespół Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja z Kraśnika to jedna z 33 szkół z całej Europy, której uczniowie przyjadą do Brukseli w marcu przyszłego roku, aby powiedzieć instytucjom europejskim, jak widzą rolę kultury w przyszłości Europy. Po dyskusji omówią i poddadzą pod głosowanie trzy wnioski, które instytucje europejskie uwzględnią podczas kształtowania polityki.
Szkoła została wylosowana elektronicznie do udziału w tej inicjatywie 6 grudnia br. w Brukseli.
W inicjatywie będzie uczestniczyć jedna szkoła z każdego z 28 państw członkowskich UE oraz pięciu państw kandydujących (Albanii, byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, Czarnogóry, Serbii i Turcji).
„Twoja Europa – Twoje zdanie!” to inicjatywa organizowana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) reprezentujący zorganizowane społeczeństwo obywatelskie na poziomie europejskim. Stanowi ona sztandarową imprezę Komitetu dla młodzieży.
Uczniowie szkół średnich wyjdą poza kontekst szkolny i 15–16 marca w Brukseli podzielą się swoimi poglądami i wspólnie zastanowią nad tematem: „Zjednoczeni w różnorodności: młodsza przyszłość dla kultury europejskiej”. Rozważą takie zagadnienia jak:
- Czym jest kultura europejska: czy jest to po prostu suma tradycji narodowych, czy też istnieją wspólne wartości, które sprawiają, że wszyscy jesteśmy Europejczykami?
- Jaką rolę odgrywa kultura i wymiana kulturalna w życiu uczniów?
- Co Unia Europejska może uczynić, by promować kulturę (kino, muzykę, taniec, literaturę, teatr itd.) i lepiej chronić obiekty dziedzictwa kulturowego?
- Jaką rolę mogłaby odgrywać kultura w ożywieniu gospodarczym europejskich miast i regionów?
- W jaki sposób ożywienie gospodarcze może stworzyć nowe szanse dla młodzieży pod względem nowych miejsc pracy?
- Co UE i państwa członkowskie mogą zrobić, by ułatwić ten proces?
Dzięki tej inicjatywie EKES pragnie zadbać o to, by poglądy, doświadczenia i pomysły młodego pokolenia zostały uwzględnione w procesie kształtowania polityki UE.
Dalsze informacje na temat inicjatywy „Twoja Europa – Twoje zdanie” są dostępne na oficjalnej stronie wydarzeniai w wideo z ubiegłego roku do obejrzenia tutaj.
Szczegółowych informacji udziela:
Dział Prasy EKES-u – Agata Berdys
+ 32 (0)2 546 9476
@EESC_PRESS
WIDEO: W jaki sposób EKES przyczynił się do zmian?
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) reprezentuje różnorodne środowiska społeczne i gospodarcze zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Jest instytucjonalnym organem doradczym powołanym w 1957 r. na mocy traktatu rzymskiego. Doradcza funkcja EKES-u umożliwia jego członkom, a zatem i reprezentowanym przez nich organizacjom, uczestniczenie w unijnym procesie decyzyjnym. EKES liczy 350 członków z całej Europy, którzy są powoływani przez Radę UE.