Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Sustainable wildlife management near Makira Natural Park, Madagascar
Zielona transformacja Europy

Polska realizuje cele polityki klimatycznej i środowiskowej UE

Zdrowe lasy i gleby

Komisja przyjęła trzy nowe inicjatywy, niezbędne do urzeczywistnienia Europejskiego Zielonego Ładu. Proponowane nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie wylesianiu powodowanemu przez UE, a także ułatwienie przemieszczania odpadów wewnątrz Unii, aby promować gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz zająć się problemem nielegalnego wywozu odpadów do państw trzecich i innymi wyzwaniami związanymi z odpadami. Komisja przedstawia również nową strategię na rzecz ochrony gleb, której celem jest rekultywacja do 2050 r. wszystkich gleb w Europie, zwiększenie ich odporności i zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Narzędzia zaproponowane przez Komisję umożliwią przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapewnią ochronę środowiska naturalnego oraz podniosą normy środowiskowe w Unii Europejskiej i na świecie.

Wypowiedzi komisarzy

Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans powiedział: - Rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania wylesianiu odpowiada na wezwania obywateli do zminimalizowania europejskiego udziału w wylesianiu i do promowania zrównoważonej konsumpcji. Z kolei nowe przepisy regulujące przemieszczanie odpadów wzmocnią gospodarkę o obiegu zamkniętym i doprowadzą do tego, że wywóz odpadów nie będzie szkodził środowisku ani zdrowiu ludzi gdzie indziej. Natomiast dzięki strategii na rzecz ochrony gleb zapewnimy zdrowie gleb, ich zrównoważone wykorzystanie i taką ochronę prawną, jakiej potrzebują.

Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius oświadczył: - Jeśli oczekujemy ambitniejszej polityki w zakresie klimatu i środowiska od naszych partnerów, powinniśmy sami powstrzymać eksport zanieczyszczeń i przestać wspierać wylesianie. Proponowane rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania wylesianiu i rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów są najbardziej ambitnymi na świecie próbami legislacyjnego rozwiązania tych problemów. Te wnioski świadczą o tym, że jesteśmy gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność i dać przykład innym, działając na rzecz zmniejszenia naszego globalnego wpływu na zanieczyszczenie i utratę różnorodności biologicznej. Przedstawiliśmy również przełomową strategię UE na rzecz ochrony gleb z solidnym programem politycznym, który ma zapewnić glebom taki sam poziom ochrony, jaki obecnie istnieje w odniesieniu do wody, środowiska morskiego i powietrza.

Wylesianie

Komisja proponuje nowe rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania wylesianiu i degradacji lasów powodowanych przez UE. Tylko w latach 1990–2020 świat stracił 420 mln hektarów lasów – to obszar większy niż Unia Europejska. Proponowane nowe przepisy zagwarantują, że produkty, które obywatele Unii kupują, konsumują i z których korzystają na rynku UE, nie przyczyniają się do wylesiania ani degradacji lasów na świecie. Główną siłą napędową tych procesów jest ekspansja rolnictwa związana z takimi towarami jak soja, wołowina, olej palmowy, drewno, kakao i kawa oraz niektóre produkty pochodne.

Rozporządzenie ustanawia obowiązkowe zasady należytej staranności dla przedsiębiorstw, które chcą wprowadzać te towary do obrotu w UE, tak aby na rynku UE znajdowały się wyłącznie produkty niepowodujące wylesiania i legalne. Korzystając z systemu wskaźników Komisja będzie ocenić kraje i ich poziom ryzyka wylesiania i degradacji lasów powodowanych przez towary objęte zakresem rozporządzenia.