Przy tej okazji przewodniczący David Sassoli i Ursula von der Leyen oraz premier António Costa stwierdzili:
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 jest symbolem tego, czym jest Europa. Europa, która nie słabnie, gdy zostaje wystawiona na próbę. Europa, która jednoczy i rozwija się w obliczu wyzwań. Nasza Unia ponownie pokazała, że gdy współpracujemy osiągamy najlepsze wyniki. Rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 zostało uzgodnione przez nasze instytucje w rekordowym czasie 62 dni. Podczas gdy pracowaliśmy w ramach procesu legislacyjnego, zbudowaliśmy również techniczny trzon systemu - unijną bramę sieciową, która funkcjonuje od 1 czerwca.
Możemy być dumni z tego wielkiego osiągnięcia. Europa, którą wszyscy znamy i której powrotu wszyscy pragniemy, to Europa bez barier. Unijne zaświadczenie ponownie umożliwi obywatelom korzystanie z tego najbardziej namacalnego i cennego prawa UE - prawa do swobodnego przemieszczania się. Podpisane dziś rozporządzenie umożliwi nam bezpieczne podróżowanie tego lata. Dziś wspólnie potwierdzamy przywiązanie do otwartej Europy.
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19
Celem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 jest ułatwianie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii podczas pandemii koronawirusa. Wszyscy Europejczycy mają prawo do swobodnego przemieszczania się, również bez zaświadczenia, ale dokument ten ułatwi podróżowanie, zwalniając ich posiadaczy z ograniczeń takich jak kwarantanna.
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 będzie dostępne dla wszystkich oraz:
- będzie obejmować zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19, zaświadczenie o wyniku testu i zaświadczenie o powrocie do zdrowia;
- będzie bezpłatne i dostępne we wszystkich językach UE;
- będzie dostępne w formacie cyfrowym i papierowym;
- będzie bezpieczne i będzie zawierać kod QR z podpisem cyfrowym;
Państwa członkowskie powstrzymają się od nakładania na posiadaczy unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 dodatkowych ograniczeń podróży, chyba że są one konieczne i proporcjonalne do ochrony zdrowia publicznego.
Ponadto Komisja zobowiązała się do uruchomienia 100 mln EUR w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, aby wesprzeć państwa członkowskie w zapewnianiu przystępnych cenowo testów.
Rozporządzenie będzie obowiązywać przez 12 miesięcy od 1 lipca 2021 r.
Kontekst
17 marca 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia unijnego zaświadczenia COVID-19, aby obywatele mogli bezpiecznie korzystać z prawa do swobodnego przemieszczania się w UE podczas pandemii. 20 maja współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie. 1 czerwca uruchomiony został techniczny trzon systemów - unijna brama sieciowa. Unijna brama sieciowa umożliwia weryfikację zabezpieczeń zawartych w kodach QR.
Po oficjalnym podpisaniu rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca, z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania dla tych państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu.
13 państw członkowskich już rozpoczęło wydawanie unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID-19.
Dodatkowe informacje
Pytania i odpowiedzi (aktualizacja)
Film wideo na temat unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 14 czerwca 2021
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce