Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy21 czerwca 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Zapasy mleka w proszku wyprzedane

Podczas ostatniego przetargu sprzedano ostatnie 162 tony odtłuszczonego mleka w proszku z całkowitej pierwotnej ilości 380 000 ton zapasów publicznych. Oznacza to, że zapasy wykupione i zarządzane przez Komisję Europejską zostały ostatecznie...

Zapasy mleka w proszku wyprzedane

W następstwie kryzysu na rynku mleczarskim, w wyniku którego w latach 2015–2016 unijni producenci musieli obniżyć ceny, w latach 2015–2017 Komisja Europejska zakupiła ogółem 380 000 ton odtłuszczonego mleka w proszku w ramach interwencji publicznej. Jej celem była stabilizacja rynku i wsparcie dochodów rolników.

Od końca 2016 r. Komisja organizowała co miesiąc, a następnie dwa razy w miesiącu, przetargi publiczne, aby stopniowo wprowadzać produkty z powrotem na rynek, nie zakłócając jego funkcjonowania.

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan, stwierdził: - Sprzedaż ostatnich zapasów publicznych odtłuszczonego mleka w proszku zamyka ten rozdział . Zbycie zapasów bez wpływu na cenę odtłuszczonego mleka w proszku stanowi dowód cierpliwości Komisji i rozważnego zarządzania całym tym procesem od 2015 r. Wynikiem działań Komisji są wyższe ceny i stabilny rynek. Po raz kolejny Komisja Europejska wykazała swoje zaangażowanie i wsparcie dla europejskich rolników oraz solidarność z nimi w czasach kryzysu. Wskazuje to również na zapotrzebowanie na instrumenty wspólnej polityki rolnej oraz ich skuteczność. Właściwe narzędzia działały jako kluczowa sieć bezpieczeństwa w okresie istotnych zakłóceń na rynku, a ich odpowiednie i terminowe wdrożenie pomogło w zapewnieniu rentowności setek tysięcy europejskich producentów mleka.

Dwa i pół roku od czasu pierwszego przetargu zapasy publiczne są obecnie wyczerpane, a cena mleka znacząco wzrosła: z 26 centów za kilogram w lecie 2016 r. do 34 centów za kilogram w maju 2019 r.

Wszystkie szczegóły dotyczące procedury przetargowej są w pełni udokumentowane w internecie na portalu Europejskiego Centrum Obserwacji Rynku Mleka . Podczas dzisiejszego przetargu sprzedano ostatnie 162 tony odtłuszczonego mleka w proszku z całkowitej pierwotnej ilości 380 000 ton. Wszystkie 14 państw członkowskich, które przechowywały odtłuszczone mleko w proszku w imieniu Komisji, zdołało opróżnić swoje zapasy.

Dodatkowe informacje:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 czerwca 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce