Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 października 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Zakręcić się wokół Unii

Kolejny już, współorganizowany przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Dialog Obywatelski zdominowała tematyka działań Unii Europejskiej mających przeciwdziałać zmianom klimatycznym oraz oferta UE dla młodych. Te tematy...

Zakręcić się wokół Unii

21 października na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego młodzież z okolicznych szkół średnich miała okazję spotkać się i porozmawiać z Jackiem Wasikiem, dyrektorem Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu; Rafałem Rudnickim, przedstawicielem DG COMM/Wydziału Dialogów Obywatelskich KE w Brukseli oraz dr Kamilą Kamińską-Sztark, prezeską Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej i wykładowczynią na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Główni organizatorzy tego spotkania — Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct z Wrocławia, Opola i Katowic — postawili jego uczestnikom dość kontrowersyjne pytanie: „Czy Unia Europejska kręci młodych?”. Skąd taki pomysł na temat Dialogu? Mimo najwyższej w historii frekwencji wyborczej, zanotowanej w ostatnich polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, dane przedstawione ostatecznie przez Państwową Komisję Wyborczą nie pozostawiły złudzeń co do aktywności w nich osób młodych. Tylko nieco ponad 25% Polaków w wieku 18-29 lat wzięło udział w głosowaniu – mówi Maria Woźniak, kierowniczka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct — Opole. Jest to niestety ogólnoeuropejski trend. - Przeprowadzony wiosną 2019 roku, na zlecenie Parlamentu Europejskiego, sondaż Eurobarometru „Bliżej obywateli, bliżej wyborów”, pokazał, że aż 43% badanych młodych Europejczyków w wieku 15-24 lat nie było zainteresowanych udziałem w wyborach do PE. Gotowość pójścia do urn zapowiedziało tylko 21% z nich – podaje Beata Partyka, kierowniczka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Wrocław. Właśnie to niskie zaangażowanie młodzieży w proces wyborczy było jednym z powodów do rozmowy o tym, jak mówić o UE z młodymi Europejczykami, aby wizja zjednoczonej Europy była dla nich atrakcyjna.

Jednym z najbardziej eksponowanych wątków podczas wrocławskiego Dialogu była zatem oferta UE dla osób młodych. Unia jest fajna, ale sama do Was nie przyjdzie. Ma wiele do zaoferowania, ale to od Was zależy, czy przestawicie się na te europejskie fale i skorzystacie z programów UE - przekonywał Rafał Rudnicki, zachęcając młodzież np. do udziału w wymianach studenckich w ramach programu Erasmus+Ten program naprawdę zmienia życie i postrzeganie świata. Ludzie, którzy wracają po Erasmusie w rodzinne strony, inaczej patrzą na świat. Podał, że w minionych latach na program Erasmus przeznaczono 14 mld euro, a w kolejnych latach ta pula – zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej — miałaby zostać potrojona. Podczas prac nad nowym budżetem UE na lata 2021-2027 pojawiły się już jednak głosy, by ją zmniejszyć. - Zwracajcie więc uwagę na to, kto chce te fundusze obciąć i na to, ile ich ostatecznie zostanie. To przecież bezpośrednio was dotyczy – podpowiadał Rudnicki, zachęcając do śledzenia tego, co dzieje się w Brukseli. - Tam naprawdę jest wiele rzeczy, które mogą Was kręcić.

Odpowiadając na pytanie o to, czy UE ma w ofercie coś dla osób młodszych niż studenci, Jacek Wasik przedstawił z kolei ofertę skierowanego do 18-latków projektu Discover.eu, w ramach którego to młodzież, która w danym roku kończy 18 lat (czyli w tym roku z rocznika 2001), może wyruszyć w podróż kolejową po Europie za darmo. Wystarczy między 7 a 28 listopada zarejestrować się na stronie Discover.eu i wypełnić formularz. Do rozlosowania jest aż 20 tys. fundowanych przez UE biletów. – To projekt, który ma służyć temu, by młodzi ludzie poznawali kraje unijne. Do chwili obecnej skorzystało z niego 50 tysięcy osób – tłumaczył Jacek Wasik. – W taką podróż można wyruszyć samemu, ze znajomymi, ze swoją dziewczyną czy chłopakiem. Doświadczenia tych, którzy z projektu skorzystali, pokazują, że warto.

Wiele pytań uczestników Dialogu dotyczyło również tego, jakie działania podejmuje UE, by wyjść naprzeciw mającym miejsce na naszych oczach zmianom klimatu. Młodzież dopytywała m.in. o to, czy UE zamierza wejść we współpracę z organizacjami pozarządowymi i samorządami w zakresie organizacji strajków klimatycznych, jak rozmawiać z ludźmi, którzy nie wierzą w zmiany klimatyczne i jaki jest sens wprowadzania w UE ograniczeń emisji CO2, jeśli Chiny czy USA je ignorują. Odnosząc się do tych zagadnień Jacek Wasik, wspomniał o idei europejskiego zielonego ładu (European Green Deal), który to nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, uznała za najwyższy priorytet dla UE. - Mamy ambitny cel! Do 2050 gospodarka UE będzie całkowicie bezemisyjna. Będziemy emitować tylko tyle, ile przyroda będzie mogła pochłonąć! A Unia Europejska z całą pewnością powinna dawać dobry przykład innym krajom po to, by zrozumiały, że bez zmiany polityki klimatycznej za kilkanaście lat doprowadzimy do sytuacji, gdy życie nie będzie możliwe. Początkowo na niektórych obszarach, a z czasem prawdopodobnie nigdzie na Ziemi. Absolutnie, więc te działania ze strony UE uważam za uzasadnione – podkreślił dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, odpowiadając na pytanie o sens prowadzenia restrykcyjnej polityki klimatycznej. Dodał również, iż w ramach wspierania ekologicznych sposobów podróżowania Komisja zachęca także do inwestowania w szybkie połączenia kolejowe czy też wprowadzania większej ilości połączeń nocnych.Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 października 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce