Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy25 listopada 2021Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Z Widokiem na Unię Równości

7 listopada 2021 r. w Teatrze Capitol na Scenie Ciśnień odbyła się debata „Z Widokiem na Unię Równości”. Wydarzenie organizowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Biurem...

Z Widokiem na Unię Równości

Debatę poprzedził spektakl “Cholernie mocna miłość” Teatru im. Horzycy w Toruniu, autorstwa Krzysztofa Szekalskiego, na podstawie książki Lutza van Dijka i w reżyserii Aleksandry Jakubczak.

Debata rozpoczęła się ok. 18.30, trwała ok. 90 minut. Udział wzięli: Aleksandra Jakubczak – reżyserka sztuki, Błażej Stencel – aktor w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wojciech Jaworski – aktor w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu oraz Lutz van Dijk – autor książki „Cholernie mocna miłość”, który połączył się online z Amsterdamu. Debatę prowadziła Alina Szeptycka z Kultury Równości, organizatorka Wrocławskiego Marszu Równości, współprzewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania.

Rozmowa dotyczyła tematu prześladowań osób nieheteronormatywnych podczas II wojny światowej i po wojnie w kontekście historii Teofila Kosińskiego, bohatera książki “Cholernie mocna miłość”. To prawdziwa historia z roku 1939, spotkania nastoletniego Polaka oraz żołnierza Wehrmachtu, które dało początek gorącemu uczuciu z tragicznym finałem. Lutz van Dijk, który znał Teofila Kosińskiego osobiście, opisał jego życie na podstawie wieloletnich rozmów. Autor, aktywista mówił o ich znajomości oraz o procesach ujawniania historii prześladowań osób homoseksualnych w Europie.

Reżyserka sztuki i aktorzy mówili o swojej pracy nad spektaklem, głównych inspiracjach, wyzwaniach, trudnościach, a także o przesłaniu, które im przyświecało w pracy nad sztuką.

W rozmowie przywoływano kontekst współczesnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i w Europie, rozważano środki i narzędzia, które mogą przyczyniać się do zmiany społecznej.

Była także przestrzeń na pytania publiczności.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
25 listopada 2021
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce