Debatę poprzedził spektakl “Cholernie mocna miłość” Teatru im. Horzycy w Toruniu, autorstwa Krzysztofa Szekalskiego, na podstawie książki Lutza van Dijka i w reżyserii Aleksandry Jakubczak.
Debata rozpoczęła się ok. 18.30, trwała ok. 90 minut. Udział wzięli: Aleksandra Jakubczak – reżyserka sztuki, Błażej Stencel – aktor w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wojciech Jaworski – aktor w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu oraz Lutz van Dijk – autor książki „Cholernie mocna miłość”, który połączył się online z Amsterdamu. Debatę prowadziła Alina Szeptycka z Kultury Równości, organizatorka Wrocławskiego Marszu Równości, współprzewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania.
Rozmowa dotyczyła tematu prześladowań osób nieheteronormatywnych podczas II wojny światowej i po wojnie w kontekście historii Teofila Kosińskiego, bohatera książki “Cholernie mocna miłość”. To prawdziwa historia z roku 1939, spotkania nastoletniego Polaka oraz żołnierza Wehrmachtu, które dało początek gorącemu uczuciu z tragicznym finałem. Lutz van Dijk, który znał Teofila Kosińskiego osobiście, opisał jego życie na podstawie wieloletnich rozmów. Autor, aktywista mówił o ich znajomości oraz o procesach ujawniania historii prześladowań osób homoseksualnych w Europie.
Reżyserka sztuki i aktorzy mówili o swojej pracy nad spektaklem, głównych inspiracjach, wyzwaniach, trudnościach, a także o przesłaniu, które im przyświecało w pracy nad sztuką.
W rozmowie przywoływano kontekst współczesnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i w Europie, rozważano środki i narzędzia, które mogą przyczyniać się do zmiany społecznej.
Była także przestrzeń na pytania publiczności.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 25 listopada 2021
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce