Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 stycznia 2013Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Z widokiem na tożsamość i symbole

Czy Unia Europejska od początków swojego istnienia miała wspólną flagę? Kto wyszedł z pomysłem jej utworzenia? Czy wszyscy Brytyjczycy są eurosceptyczni i od kiedy właściwie można mówić o poczuciu tożsamości europejskiej? Na te i wiele innych pytań...

main.jpg

7-go maja 2012 r. Dom Europy odwiedził William Martin, wieloletni pracownik Komisji Europejskiej, a także współtwórca kampanii wprowadzającej flagę europejską w 1986r.

William Martin wspomagał także działalność wrocławskiego biura Komisji Europejskiej w trakcie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas poniedziałkowego spotkania zmienił się w znakomitego mówcę, który opowiedział o powstawaniu europejskich symboli – historia ta była jednocześnie częścią jego zawodowego życia. Ponadto udowodnił, że nie wszyscy Brytyjczycy są eurosceptyczni.Swoją prezentację rozpoczął słowami wdzięczności za to, że może znowu być we Wrocławiu. „To miejsce jest niesamowite. Wrocław zachwyca mnie za każdym razem, kiedy tu przyjeżdżam. Byłem wczoraj na wrocławskim rynku i widziałem ludzi tańczących na ulicy. Tańczyli, ponieważ świętowali zwycięstwo Śląska Wrocław. Kilka dni wcześniej ponad 7 tysięcy gitarzystów wspólnie odegrało tu utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Ciężko jest znaleźć drugie takie miejsce, jak to”.

Następnie nasz gość przeszedł do omawiania tematu tożsamości europejskiej. Już w 1948 roku, Winston Churchill w swoim przemówieniu na kongresie w Hadze mówił o poczuciu tożsamości europejskiej.

Jest to świadectwem tego, iż Brytyjczycy, mimo ogólnego przekonania, nie muszą być przeciwni idei zjednoczenia pod skrzydłami Unii Europejskiej, a często wskazują na potrzebę wspólnoty. Sam William Martin jest przykładem proeuropejskiej tożsamości Brytyjczyka.

W latach 1985-86 narodziła się idea powstania wspólnej europejskiej flagi, wspólnego symbolu zaproponowana przez Jacquesa Delorsa- ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jako, że William pracował w dziale informacji, między innymi do niego należało zadanie wdrożenia flagi. Decyzja o jej wprowadzeniu zapadła w 1986 roku.

Częścią strategii promocyjnej było m.in. umieszczenie flagi w teledysku irlandzkiej grupy Hothouse Flower o tytule „Don't go”, którą zespół zaprezentował podczas konkursu Eurowizji. Hothouse Flower był wówczas bardzo popularny nie tylko wśród Brytyjczyków.

Nie był to jedyny przejaw obecności Unii Europejskiej w świecie muzyki. W czasach narastającego sceptycyzmu wobec Wspólnoty wśród Brytyjczyków, grupa The Kinks nagrała utwór „Down all the days”, który w swoich słowach niósł przesłanie zjednoczenia..

Warto przypomnieć, że flaga europejska nie została nigdy zbrukana krwią ani cierpieniem, nie była również wykorzystana podczas żadnej wojny – pozostaje cały czas symbolem nadziei, pokoju i demokracji. Symbolem zjednoczonej i silnej Europy.

William Martin podsumował swoje wystąpienie słowami: „nie musiałem dołączać do Komisji Europejskiej. Wstąpiłem, ponieważ chciałem się zaangażować w coś, co mogłoby sprawić, że moje dzieci będą miały lepszą przyszłość. Dziś patrzę na statystyki i widzę, że w Unii Europejskiej pracuje więcej Polaków niż Brytyjczyków. To bardzo dobry znak i chciałbym, żeby było tak dalej. Salvador de Madariaga, na słynnym kongresie w Hadze w 1948r. powiedział, że Europa będzie wtedy, kiedy Hiszpanie powiedzą – „mój Wiedeń”, Brytyjczycy – „mój Kraków”, Niemcy – „moja Brugia”. Dziś mogę w stu procentach powiedzieć – „mój Wrocław”.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce