Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy22 czerwca 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Z Widokiem na Europejski Rok Młodzieży

Przyszłość młodzieży w Europie była tematem debaty w Domu Europy we Wrocławiu, którą 21 czerwca zorganizowało wraz z partnerami Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

z_widokiem_na_EYY

Spotkanie rozpoczął Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, który odczytał list od Mariyi Gabriel komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultura, edukacji i młodzieży. W swoim przesłaniu komisarz przypomniała o ogłoszonym w 2022 roku Europejskim Rokiem Młodzieży, zachęcającym do aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w procesie integracji europejskiej oraz promowania polityki inkluzywnej, bardziej zielonej i cyfrowej przyczyniając się tym samym do bardziej otwartej wspólnoty europejskiej.

Uczestnikami debaty byli:

  • Agnieszka Cieślak – ekspertka Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności,
  • Tobiasz Gajda – członek sieci Team Europe, działacz na rzecz zwiększenia aktywności obywatelskiej młodzieży oraz tworzenia polityki młodzieżowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego,
  • Anna Kawalec – uczestniczka i specjalistka programu Erasmus+ oraz twórczyni internetowa,
  • Jakub Prus – przedstawiciel Regionalnego Punktu Informacyjnego programu Erasmus+ oraz Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych,

Spotkanie moderowała Kamila Kielar – dziennikarka, podkasterka, konferansjerka, podróżniczka oraz mówczyni.

Punktem wyjścia do dyskusji była próba odpowiedzi na pytanie jak młodzież widzi Europę dziś i jakimi wartościami się kieruje.Zdaniem Tobiasza Gajdy młodzież ceni sobie szczególnie zapewnioną przez UE wolność, ale oczekuje jednak bardziej efektywnej komunikacji instytucji europejskich z młodzieżą na wszystkich szczeblach, a szczególnie z młodzieżą z terenów wiejskich. Paneliści podsumowali też dotychczasowe działania w związku z Europejskim Rokiem Młodzieży. Agnieszka Cieślak zaznaczyła, że debata "Z Widokiem..." jest jednym z wydarzeń przyczyniających się do lepszej komunikacji, którą wyraża hasło Europejskiego Roku Młodzieży: „Voice Your Vision!”. O swoich doświadczeniach opowiedziała Anna Kawalec, nawiązując do szerokiego wachlarza możliwości, które Erasmus+ oferuje w różnych obszarach: m.in. pobytów studenckich, praktyk, wolontariatu.

W debacie nawiązano również do inkluzywnej polityki w ramach programu Erasmus+ dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Jakub Prus wskazał na dostępne programy, które wnoszą do życia młodych osób z niepełnosprawnościami mnóstwo zalet: pewność siebie, motywację oraz poczucie sprawczości.

Erasmus+ jest nie tylko programem wymian studenckich, ale także wymiany dla uczniów – w tym szkół branżowych, technicznych oraz zawodowych. Paneliści podali przykłady doświadczeń, które pozytywnie wpłynęły na ich rozwój zawodowy. Dodatkowym elementem uczestnictwa jest także nabycie tzw. kompetencji miękkich, czyli np. zdolności komunikacji, nauki języków, czy nabycie kompetencji obywatelskich.

Tematem dyskusji był również program DiscoverEU dla 18-latków, którzy mogą wnioskować o bilety kolejowe na samodzielnie zaplanowaną podróż po Europie. Paneliści omówili sam proces przygotowawczy do uczestnictwa w programie Erasmus+: dostępne środki finansowe dla samych uczestników, rola środowiska oraz promocja zielonej polityki, które są dla młodzieży bardzo istotne.

W trakcie dyskusji pojawiło się pytanie z sali o unijne programy, które umozliwiałyby kontakt wielopokoleniowy. Kolejnym pytaniem była równość szans młodzieży wiejskiej oraz miejskiej w programach Erasmus+. Nie zabrakło także pytań technicznych dotyczących samego procesu przygotowawczego do uczestnictwa w programach, w tym kwestia wysokości pomocy finansowej, potrzebnych dokumentów bądź warunków wiekowych. 

Debata „Z Widokiem na Europejski Rok Młodzieży” była transmitowana na żywo na stronie Komisji Europejskiej w Polsce na Facebooku. 

Organizatorami wydarzenia byli: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Narodowa Agencja Programu ERASMUS+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

 

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
22 czerwca 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce