14 maja 2012 r. do Domu Europy przyszli przede wszystkim młodzi ludzie, którzy chcą szybko i w prosty sposób zdobyć potrzebne im informacje i dlatego chcieliby wiedzieć co im mogą zaoferować nowoczesne biblioteki i centra dokumentacyjne.
Jak zaznaczył Jędrzej Leśniewski, kierownik Czytelni Europejskiej - Centrum Dokumentacji Europejskiej we Wrocławiu, jego placówka jest jednym z istotnych elementów procesu zwiększania dostępności informacji na tematy związane z problematyką unijną.
Budowanie możliwości pełnego korzystania z obywatelstwa unijnego stanowi jeden z wyznaczników funkcjonowania poszczególnych elementów europejskiej sieci informacyjnej.
Leśniewski przybliżył uczestnikom spotkania cele i zadania Czytelni Europejskiej - Centrum Dokumentacji Europejskiej*.
Centra Dokumentacji Europejskiej powstają na podstawie umowy między Komisją Europejską a instytucją przyjmującą - w tym przypadku Uniwersytetem Ekonomicznym. W Polsce jest 18 takich placówek - we Wrocławiu CDE działa również przy Uniwersytecie Wrocławskim.
Centra pomagają instytucji przyjmującej we wspieraniu i konsolidacji nauki oraz badań w dziedzinie integracji europejskiej.
W Czytelni Europejskiej wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z publikacjami Unii Europejskiej i materiałami prawnymi. W podręcznym księgozbiorze znajdują się informatory i przewodniki europejskie, a także ponad 1300 książek, 20 tytułów drukowanych czasopism, 44 bazy danych zawierające materiały z zakresu integracji europejskiej, edukacji, polityki regionalnej i społecznej, rolnictwa, środowiska, energii, transportu, a także wydawnictwa statystyczne i bibliografie.
Materiały te pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego oraz bezpośrednio z Urzędu Publikacji UE, który ma swoją siedzibę w Luksemburgu.
Zespół Czytelni Europejskiej służy pomocą w wyszukiwaniu informacji z zakresu problematyki unijnej - pracownicy doradzą m.in. jakich źródeł szukać i wskażą odpowiednią literaturę przedmiotu. Pytania można zadawać na miejscu lub za pomocą poczty e-mail.
Czytelnia Europejska to również przestrzeń dla wspólnej lub samodzielnej pracy naukowej przy nowoczesnych komputerach, przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz seniorów.
Zapraszamy do odwiedzin!
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 11 stycznia 2013
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce