Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy11 stycznia 2013Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Z Widokiem na Centrum Dokumentacji Europejskiej

Czy biblioteka może mieć związek z integracją europejską, a jeżeli tak, to jaki? Na to pytanie odpowiadał w czasie spotkania z cyklu "Z Widokiem na Europę" Jędrzej Leśniewski - kierownik Czytelni Europejskiej - Centrum Dokumentacji Europejskiej we...

main.jpg

14 maja 2012 r. do Domu Europy przyszli przede wszystkim młodzi ludzie, którzy chcą szybko i w prosty sposób zdobyć potrzebne im informacje i dlatego chcieliby wiedzieć co im mogą zaoferować nowoczesne biblioteki i centra dokumentacyjne.Jak zaznaczył Jędrzej Leśniewski, kierownik Czytelni Europejskiej - Centrum Dokumentacji Europejskiej we Wrocławiu, jego placówka jest jednym z istotnych elementów procesu zwiększania dostępności informacji na tematy związane z problematyką unijną.

Budowanie możliwości pełnego korzystania z obywatelstwa unijnego stanowi jeden z wyznaczników funkcjonowania poszczególnych elementów europejskiej sieci informacyjnej.

Leśniewski przybliżył uczestnikom spotkania cele i zadania Czytelni Europejskiej - Centrum Dokumentacji Europejskiej*.

Centra Dokumentacji Europejskiej powstają na podstawie umowy między Komisją Europejską a instytucją przyjmującą - w tym przypadku Uniwersytetem Ekonomicznym. W Polsce jest 18 takich placówek - we Wrocławiu CDE działa również przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Centra pomagają instytucji przyjmującej we wspieraniu i konsolidacji nauki oraz badań w dziedzinie integracji europejskiej.W Czytelni Europejskiej wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z publikacjami Unii Europejskiej i materiałami prawnymi. W podręcznym księgozbiorze znajdują się informatory i przewodniki europejskie, a także ponad 1300 książek, 20 tytułów drukowanych czasopism, 44 bazy danych zawierające materiały z zakresu integracji europejskiej, edukacji, polityki regionalnej i społecznej, rolnictwa, środowiska, energii, transportu, a także wydawnictwa statystyczne i bibliografie.

Materiały te pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego oraz bezpośrednio z Urzędu Publikacji UE, który ma swoją siedzibę w Luksemburgu.

Zespół Czytelni Europejskiej służy pomocą w wyszukiwaniu informacji z zakresu problematyki unijnej - pracownicy doradzą m.in. jakich źródeł szukać i wskażą odpowiednią literaturę przedmiotu. Pytania można zadawać na miejscu lub za pomocą poczty e-mail.

Czytelnia Europejska to również przestrzeń dla wspólnej lub samodzielnej pracy naukowej przy nowoczesnych komputerach, przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz seniorów.

Zapraszamy do odwiedzin!

Informacje szczegółowe

Data publikacji
11 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce