Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 czerwca 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

XXV Spotkanie Biznesu w Ostrawie

Współpraca gospodarcza i handlowa między Czechami i Polską, partnerstwo regionów przygranicznych we wdrożaniu systemu zarządzania jakością powietrza - to niektóre tematy, o których dyskutowali uczestnicy XXV Spotkania Biznesu. Mini forum gospodarcze...

Spotkanie Biznesu w Ostrawie
Spotkanie Biznesu w Ostrawie to cykliczne wydarzenie organizowane corocznie dla firm i instytucji otoczenia biznesu z polsko-czeskiego pogranicza i Słowacji. Spotkania odbywały się w Urzędzie Miasta i w ogrodach Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie.

Ostrawskie forum to znakomita okazja do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń, a także zawiązywania ponadnarodowych partnerstw projektowych. - Polsko-czeskie relacje nie tylko warto podtrzymywać poprzez takie spotkania, ale też jeszcze bardziej je rozszerzać – podkreślał Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. – Biznes nie zna granic, rozwija się nie tylko ponad regionami, krajami, ale też między kontynentami. A tu, w Czechach, czujemy się jak u siebie. Najlepszym tego dowodem są nie tylko twarde ekonomiczne dane przytaczane podczas tegorocznego Spotkania Biznesu ale też fakt, iż przedsiębiorcy w województwa opolskiego, a także z kraju morawsko-śląskiego czy ołomunieckiego ciągle szukają biznesowych kontaktów i wsparcia w ich budowaniu.
Prezes Czesko-Polskiej Izby Handlowej Jiri Cienciala podkreślał, że Polska jest trzecim partnerem handlowych dla Czech. Najintensywniejsza wymiana dotyczy sektora maszynowego oraz części samochodowych. – Z roku na rok polsko-czeska współpraca gospodarcze rozwija się. Cieszy, że Czesko-Polska Izba Handlowa wniosła w to swój wkład – powiedział Jiri Cienciala.

Prezes Czesko-Polskiej Izby Handlowej wspominał też o wyzwaniach, z jakimi strona polska, czeska i słowacka powinny wspólnie się zmierzyć w najbliższych latach. – Chodzi między innymi o zmiany klimatyczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, oszczędzanie energii, kwestie transportowe czy sprawy dotyczące polityki migracyjnej .

Podczas zorganizowanego 6 czerwca 2019 r. w Ostrawie Spotkania Biznesu jego uczestnicy rozmawiali też o wahaniach kursów walutowych i ich wpływie na czesko-polską współpracę biznesową, połączeniach transportowych regionów przygranicznych, szybkich liniach kolejowych m.in. między Czechami i Polską. Była to też okazja do podsumowań 15-lecia przynależności Polski i Czech do Unii Europejskiej.
Spotkanie, jak co roku, rozpoczęło się od konferencji w ostrawskim ratuszu, a potem przeniosło do ogrodów Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwudziestu opolskich przedsiębiorców. - Jest wiele bardzo dobrych przykładów obrazujących współpracę pomiędzy polskimi i czeskimi przedsiębiorcami – zapewnia Mieczysław Kliś, członek Czesko-Polskiej Izby Handlowej i przedsiębiorca za Strzelec Opolskich.
Podczas wydarzenia działał mobilny Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z konsultacji oraz z przygotowanych publikacji związanych tematycznie z wydarzeniem.

Organizatorami XXV Spotkania Biznesu w Ostrawie były: Czesko-Polska Izba Handlowa w Ostrawie, Konsulat Generalny RP w Ostrawie, Ambasada RP w Pradze, Województwo Opolskie, Województwo Śląskie oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 czerwca 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce