Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy14 sierpnia 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

WTO odrzuca skargę Rosji

Podstawowe zasady trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej są zgodne z prawem. W opublikowanym orzeczeniu Światowa Organizacja Handlu (WTO) odrzuciła większość zarzutów Rosji co do rzekomej niezgodności środków polityki energetycznej UE z...

WTO odrzuca skargę Rosji

Panel WTO nie znalazł podstaw do stwierdzenia, że UE w swoim „trzecim pakiecie energetycznym” dyskryminuje rosyjskie usługi transportu rurociągowego, usługodawców lub rosyjski gaz ziemny. Panel orzekł na korzyść UE w odniesieniu do wymogów rozdzielenia dostaw i wytwarzania energii od eksploatacji sieci przesyłowych (co określa się czasem jako „unbundling”), jak również w kwestiach skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz sieci gazociągów kopalnianych. Orzeczenie to jest istotne i korzystne dla UE, ponieważ zapewnia utrzymanie podstawowych elementów trzeciego pakietu energetycznego.

Komisja przeanalizuje teraz dokładnie to orzeczenie, szczególnie w odniesieniu do ograniczonej liczby zagadnień, w których nadal nie stwierdzono zgodności polityki energetycznej UE z zasadami WTO.

Kontekst

Trzeci pakiet energetyczny obejmuje prawodawstwo UE dotyczące integracji wewnętrznego rynku energii. Zawiera w szczególności przepisy dotyczące rozdzielenia dostaw i wytwarzania energii od eksploatacji sieci przesyłowych, niedyskryminacyjnego dostępu do infrastruktury energetycznej oraz niezależności krajowych organów regulacji energetyki. Zintegrowany i konkurencyjny unijny rynek energii to najlepszy sposób na to, aby jak najmniejszym kosztem zapewnić obywatelom i przedsiębiorcom w UE bezpieczne dostawy energii po rozsądnych cenach od wybranego dostawcy.

Więcej informacji:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
14 sierpnia 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce