Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 stycznia 2013Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Wszyscy jesteśmy Noblistami

To nie było zwykłe spotkanie z cyklu „Z Widokiem na Europę": najpierw konferencja prasowa wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jacka Protasiewicza, później transmisja na "żywo" z Oslo, z uroczystości wręczenia UE Pokojowej Nagrody Nobla oraz...

main.jpg

10 grudnia w imieniu Unii Europejskiej Pokojową Nagrodę Nobla odebrali w Oslo przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.Historia wojny i historia Europy są tak samo długie. Nasz kontynent naznaczyły blizny od włóczni i mieczy, od dział i karabinów. Po kataklizmach, jakimi były dla kontynentu i dla całego świata dwie pełne okrucieństwa wojny, do Europy zawitał pokój. (…) Udało się. Pokój stał się oczywistością. Wojna jest sprawą niewyobrażalną. Ale to, że coś jest niewyobrażalne, nie oznacza, że jest niemożliwe - mówił w Oslo Herman Van Rompuy, odbierając Pokojową Nagrodę Nobla w imieniu wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

Europa, która podnosiła się z gruzów po 1945 r. i zjednoczyła się w 1989 r., dysponuje wielkim potencjałem do ciągłych zmian. Przyszłe pokolenia będą kontynuować tę wspólną przygodę. Mamy nadzieję, że przyjmą tę odpowiedzialność z dumą i będą mogli, tak jak my dzisiaj w Oslo, powiedzieć: Jestem dumny z bycia Europejczykiem – dodał Herman Van Rompuy.

Każdy, kto pojawił się w Domu Europy we Wrocławiu, także miał możliwość odebrania symbolicznego "Nobla". Specjalne spotkania z cyklu z „Z Widokiem na Europę" rozpoczęło się konferencją prasową wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jacka Protasiewicza, który podkreślił, że UE otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za skuteczne, ponad 60-letnie zachowanie, utrzymanie i pielęgnowanie pokoju na kontynencie europejskim.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia „na żywo" transmisji z wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.

Symbolicznego Nobla odebrał również senator Józef Pinior, który był gościem specjalnym poniedziałkowego spotkania.Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej stało się pretekstem do zorganizowania debaty, której celem była nie tylko dyskusja o samej nagrodzie, ale przede wszystkim o obecnej sytuacji, w jakiej znajdują się kraje członkowskie UE, jak również o przyszłości zjednoczonej Europy.

Debatę rozpoczęła Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, podkreślając istotę oraz zasadność uhonorowania tą nagrodą Unii Europejskiej - jest to nagroda przyznana przede wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, którzy chcą żyć w pokoju i czynią wysiłki na rzecz jego utrzymania w Europie i szerzenia na świecie.Gratuluję Państwu tej nagrody. Gratuluję nam wszystkim.

Gościem specjalnym, 10 grudnia był wielokrotnie aresztowany, uznany w latach 80-tych za więźnia sumienia działacz Solidarności, były poseł do Parlamentu Europejskiego, obecnie senator RP, Józef Pinior.

Podczas swojego wystąpienia, senator Pinior nawiązał do historii Europy, ukazując podwaliny Unii Europejskiej, jakimi były działania mające na celu budowę Europy w oparciu o pokój, będące częścią projektu europejskiego. Senator podkreślił, że gdyby nie stalinizm, Polska z pewnością dołączyłaby do „ojców założycieli" Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Pokój w Europie, dziś brzmi to banalnie, stanowił niezwykle trudny proces - dowodził Pinior i przekonywał, że wspólna Europa powstawała głównie jako wspólnota polityczna, w której prawa człowieka są najważniejsze. Unia stanowiąc wzór poszerza wokół siebie krąg demokracji - argumentował.

Według niego - przyznana UE Pokojowa Nagroda Nobla jest również nagrodą dla Wrocławia, nagrodą dla Polski, jednocześnie kładąc nacisk na fakt, iż pokój nie jest dany raz na zawsze. Czasy kryzysu stanowią pokusę dla populizmu. To otwieranie puszki Pandory, wywoływaniem złych duchów, których nie będziemy już w stanie zamknąć z powrotem. Nasza aktywność musi być odpowiedzią na nacjonalizm, jesteśmy postawieni przed wyborem albo więcej integracji, solidarności, albo powrót do demonów przeszłości - ostrzegał Józef Pinior.

Wystąpienie senatora otworzyło pole do dynamicznej dyskusji, która przeniosła się po spotkaniu do kuluarów.

11 grudnia, gościem Domu Europy był prof. Norman Davies, który podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi odczuciami oraz refleksjami dotyczącymi historii Wrocławia, w szeroko pojętym kontekście europejskim.

Davies wielokrotnie odwoływał się do swojej książki „Mikrokosmos, Portret miasta środkowoeuropejskiego", która przedstawia dzieje Wrocławia na tle historii Europy, podkreślając, iż "każdy naród posiada swoją narrację historyczną, a zbudowanie wspólnej historii jest częścią rozwoju Europy"W trakcie debaty padło wiele pytań nawiązujących do obecnego kształtu Unii Europejskiej, kryzysu - nie tylko finansowego - ale również ideowego oraz przyszłości Unii. Rozmowa dotyczyła też "nietrwałości" wszelkich organizmów politycznych w wielowiekowej historii Europy. Zwięzła odpowiedź profesora Daviesa na jedno z pytań - jesteśmy odpowiedzialni za przetrwanie tej Unii - zamknęła swoistą klamrą dwudniowy tym razem cykl spotkań „Z Widokiem na Nobla".

Zapraszamy! Przyznanie Pokojowej Narody Nobla Unii Europejskiej stanowiło okazję do zorganizowania w Domu Europy we Wrocławiu specjalnego cyklu spotkań, poświęconych działaniom Unii Europejskiej na rzecz pokoju i rozwoju w Europie i na świecie. 3 grudnia rozmawialiśmy o monitorowaniu wyborów na świecie przez wolontariuszy Unii Europejskiej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce