Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy20 czerwca 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Wspominamy migracje w Bolesławcu

Już po raz 16, dzięki zaangażowaniu „Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich potomków i przyjaciół” oraz władz miasta, w dniu 18 czerwca odbył się Festiwal Kultury Bałkańskiej w Bolesławcu. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej jest...

main.jpg


- Europejczycy nie mogą zapomnieć, że migracje były częścią świata od zawsze i w Europie prawie każdy kiedyś był uchodźcą lub migrantem. Kwestie te nie są obce również Wam - mieszkańcom Bolesławca - powiedziała Dagna Lewandowska z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, podczas XVI Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej w Bolesławcu. Nawiązała zarówno do prowadzonych w Unii Europejskiej dyskusji na temat polityki dotyczącej migrantów i uchodźców. - Migracja jest częścią historii całego Dolnego Śląska, a festiwal jest okazją do przypomnienia o losach i sytuacji migrantów sprzed prawie siedemdziesięciu lat, którzy znaleźli swój dom w powiecie bolesławieckim, a w ten sposób także nawiązania do dzisiejszych wyzwań związanych z migracjami – dodała.

Na tegorocznym Festiwalu honorowymi gośćmi byli m.in.: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bośni i Hercegowiny Duško Kovačević oraz przybywający do Bolesławca kolejny raz - Ambasador Republiki Serbii Radojko Bogojević. Ambasador Republiki Serbii zwrócił się do licznie zgromadzonych na Festiwalu mieszkańców, gości oraz turystów w języku polskim.W latach 1946-48 na terenie powiatu bolesławieckiego osiedliło się prawie 20 tysięcy Polaków – reemigrantów z terenu dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. A ponieważ, w odróżnieniu od przesiedleńców z Polski Wschodniej, ta reemigracja była, w większości, dobrowolna – nie zostały zerwane więzi międzyludzkie: rodzinne i towarzyskie. Przenosiły się całe miasteczka i wsie. Na przykład do Czernej przeprowadzili się mieszkańcy bośniackiego Kunova, a do Mierzwina Polacy z Gumjery. Przyjechali tutaj z własnymi obyczajami i tradycjami. Ich przybycie na teren słabo jeszcze zaludnionego w tym okresie powiatu tak znacznej liczby Polaków z Bośni spowodowało, że ta grupa stała się najliczniejszą w regionie. Dla podtrzymania i zaprezentowania tradycji i kultury bośniackiej, a nawet szerzej bałkańskiej, od 16 lat „Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich potomków oraz przyjaciół” organizuje wraz z władzami miasta Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej przybliżając swoją historię.Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej to nie tylko święto miasta, ale także wspaniały festyn, na którym można spróbować specjałów bałkańskiej kuchni. Na bolesławieckim rynku stanęła osada reemigrantów, zorganizowana przez panie z kół gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości. Rynek wypełniła bałkańska muzyka i zapach regionalnych potraw południowych kuchni: tradycyjnej pity, zupy gulaszowej i paprykowej czy „kociołka bałkańskiego”. Otwarciu towarzyszył barwny korowód zespołów folklorystycznych, odtańczono również wspólny taniec Kolo.

Na scenie można było obejrzeć występy zespołów lokalnych z powiatu bolesławieckiego, a także zaproszonych z terenów republik byłej Jugosławii. W tym roku jedną z największych atrakcji był występ barwnej międzynarodowej formacji Balkan Folk Acoustic, która popularyzuje muzykę i tańce krajów bałkańskich – m. in. Bułgarii, Macedonii, Serbii, Chorwacji, a gwiazdą wieczornego koncertu była grupa Still Band z Osijeku w Chorwacji, grająca rockową muzykę z lat osiemdziesiątych.

Przedstawicielstwo już od wielu lat włącza się w organizację tego wydarzenia, prezentującego bogatą kulturę południowej Europy. Stoisko Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej na bolesławieckim rynku przypomniało, że migracje dotyczą nie tylko historii, ale stanowią też ważny problem współczesności. Na stoisku od godziny 12 do 20 odbywały się konkursy wiedzy o Unii Europejskiej, zabawy dla dzieci i publikacje informujące o prawach obywatela Europy, a także korzyściach, wynikających z przynależności do europejskiej rodziny, które przyciągnęły wielu uczestników festiwalu.

Podczas festiwalu prezentowana była wystawa „Z Bośni do Bolesławca. Wspomnienia reemigrantów z Jugosławii”. Co roku „Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich potomków oraz przyjaciół” stara się pokazywać na fotografiach nowe rodziny.

Bolesławiecki Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany 16 lat temu z inicjatywy samych mieszkańców, którzy powołali Stowarzyszenie. Od pięciu lat Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu jest współorganizatorem Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej w Bolesławcu.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
20 czerwca 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce