Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 września 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Wsparcie dla hodowców świń

9,3 mln euro – to wsparcie, jakie trafi do hodowców trzody chlewnej, którzy będą musieli zakończyć działalność w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Decyzja Komisji Europejskiej dotyczy hodowców z Polski, posiadających nie więcej niż 50...

Wsparcie dla hodowców świń

Afrykański pomór świń występuje w regionie wschodniej granicy UE od 2014 r. Aby móc kontrolować chorobę i unikać pojawiania się nowych jej ognisk, na szczeblu europejskim wprowadzono ścisłe ograniczenia sanitarne. Polskie władze wprowadziły dalsze wymogi w obszarach najbardziej narażonych na ryzyko wystąpienia choroby.

Hodowcy będą musieli wnioskować o unijną pomoc, która zostanie wypłacona w terminie 12 miesięcy od dzisiaj. Wsparcie finansowe dla polskich hodowców pochodzi z budżetu wspólnej polityki rolnej UE i jest objęte przepisami wspólnej organizacji rynków rolnych. Zasady te uprawniają Komisję do zaproponowania tymczasowych środków wsparcia (na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy) w każdym sektorze objętym wspólną organizacją rynku, który uznany zostanie za znajdujący się w sytuacji „mogącej spowodować gwałtowne pogorszenie się warunków produkcji i warunków rynkowych”. Od czasu ich przyjęcia w 2013 roku, przepisy te zostały wdrożone po raz pierwszy.

Decyzja Komisji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 września 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce