Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy22 września 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Wrocławski „Dzień bez samochodu”

W dniach 16-22 września we Wrocławiu obchodzony był Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Współpraca Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z Biurem Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Wrocław zaowocowała tygodniem atrakcji...

Wrocławski „Dzień bez samochodu”


Kolejna wrocławska edycja Dnia bez Samochodu już za nami. W tym roku hasło przewodnie Europejskiego Tygodnia Mobilności brzmiało: „Przesiadaj się i jedź!”.
Wypożyczanie środków transportu i ich współdzielenie ogranicza liczbę samochodów w mieście i obniża emisję zanieczyszczeń, stąd obecność na imprezie wypożyczalni skuterów elektrycznych oraz rowerów cargo. Mimo że był to Dzień bez Samochodu, na placu Solnym znalazło się też miejsce dla aut, ale były to nowoczesne samochody elektryczne, które można wypożyczyć we Wrocławiu. W mieście nad Odrą nie mogło zabraknąć również prezentacji ekologicznego, rzecznego środka transportu, czyli katamaranu solarnego.


O tradycyjnej komunikacji miejskiej w niebanalny sposób przypominały dwie atrakcje. W najnowszym autobusie MPK odbyły się dwa spektakle dla dzieci pod tytułem Wesoły autobus. Przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych, a równocześnie miało za zadanie kształtować prawidłowe postawy i nawyki związane z korzystaniem z transportu miejskiego. Poza tym w sobotę wokół centrum miasta kursował zabytkowy tramwaj Konstal 102Na z 1972 roku z muzykami jazzowymi grającymi na żywo na pokładzie.

Najdłuższa kolejka bez wątpienia ustawiała się do stoiska sitodruku, gdzie każdy chętny mógł otrzymać torbę z oryginalną grafiką promującą Europejski Tydzień Mobilności – ręcznie odbitą na miejscu. Tuż obok, przy namiocie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, na uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka: rower-blender, dzięki któremu można było samodzielnie zmiksować


owoce na zdrowy koktajl. Jednym z głównych punktów programu była gra mobilna „W 240 minut dookoła Wrocławia” przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną i inspirowana książką W osiemdziesiąt dni dookoła świata Juliusza Verne’a. Uczestnicy korzystali z różnych środków transportu: komunikacji miejskiej (w tym dniu bezpłatnej), rowerów, hulajnóg czy rolek. Na zwycięzców czekały nagrody, oczywiście związane z nowoczesnym podróżowaniem po mieście: hulajnoga elektryczna, rower, smartwatch oraz głośniki bezprzewodowe.

Najnowocześniejsze rozwiązania związane z mobilnością prezentowali studenci Politechniki Wrocławskiej. Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych pokazało trzy modele Lekkich Motocykli Elektrycznych (LEM), a PWR Racing TEAM – bolid RT09 oraz symulator jazdy.


W Dzień bez samochodu plac Solny i ulica Ruska zostały dowiedzone przez tysiące Wrocławian. Mamy nadzieję, że choćby część z nich już "przesiadła się i jeździ" ekologicznymi środkami transportu.

Zobacz jak Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej świętowało Europejski Tydzień Mobilności z mieszkańcami i władzami miejskimi Wrocławia ale także Bartoszyc, Braniewa, Dąbrowy Górniczej, Gorlic, Mielna, Ostrowa Wielkopolskiego, Słupska, Starachowic, Świdnicy i Wadowic.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
22 września 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce