Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy21 czerwca 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Wolny handel z Nową Zelandią

W Wellington oficjalnie rozpoczęły się rozmowy na temat kompleksowej i ambitnej umowy handlowej pomiędzy Nową Zelandią i Unią Europejską. Zainaugurowali je komisarz do spraw handlu Cecilia Malmström oraz minister handlu David Parker. Negocjacje będą...

Cecilia Malmström

Również w tym tygodniu ruszyły podobne rozmowy z Australią. Niedawno ukończone zostały negocjacje z Meksykiem, sfinalizowano porozumienia z Japonią i z Singapurem, a we wrześniu ubiegłego roku weszła w życie umowa między UE a Kanadą.

Komisarz Cecilia Malmström powiedziała: - Dzisiejszy dzień stanowi ważny etap w stosunkach między UE a Nową Zelandią. Możemy zawrzeć korzystną dla obu stron umowę, która przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i obywatelom. Umowy handlowe dotyczą możliwości gospodarczych, ale oznaczają również zacieśnianie stosunków z naszymi najbliższymi sojusznikami. Wiemy, że Nowa Zelandia jest naszym partnerem, który wyznaje te same co my podstawowe wartości. Umowa ta stanowi doskonałą okazję, aby ustalić wspólne ambitne zasady handlu i kształtować proces globalizacji, ułatwiając wymianę handlową i działając jednocześnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Możemy w ten sposób dawać innym przykład.

W dniach od 16 do 20 lipca odbędzie się w Brukseli pierwsza oficjalna runda rozmów między zespołami negocjatorów obu stron.

W czasie pobytu w Nowej Zelandii komisarz Cecilia Malmström spotka się z p.o. premiera i ministrem spraw zagranicznych Winstonem Petersem, jak również z Parlamentarną Komisją Spraw Zagranicznych. Wzięła udział w publicznym wykładzie zorganizowanym przez Nowozelandzki Instytut Spraw Międzynarodowych na temat Europy.

W czasie swojej wizyty komisarz Cecilia Malmström spotyka się również z ministrami ds. przemysłów surowcowych i zmiany klimatu, jak również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, świata akademickiego oraz biznesu. W piątek, 22 czerwca odwiedzi innowacyjne centrum przedsiębiorstw mających powiązania z UE.

Wartość dwustronnego handlu towarami między UE a Nową Zelandią wyniosła w ubiegłym roku 8,7 mld EUR. Główna część eksportu z UE do Nowej Zelandii to gotowe produkty, takie jak sprzęt transportowy, maszyny i urządzenia, chemikalia, tworzywa sztuczne, żywność i usługi. Ponadto wartość wymiany w sektorze usług wyniosła w 2016 r. kolejne 4,4 mld EUR. UE jest trzecim największym partnerem handlowym Nowej Zelandii, a porozumienie mogłoby zwiększyć handel towarami o prawie 50 proc. lub o jedną trzecią, jeżeli liczyć zarówno towary, jak i usługi.

Nowa Zelandia jest jedną z najszybciej rosnących rozwiniętych gospodarek. Wynegocjowała ona niedawno z 10 innymi państwami w regionie Pacyfiku wszechstronne i progresywne porozumienie o partnerstwie transpacyficznym (CPTPP). Umowa między UE i Nową Zelandią zapewni, że przedsiębiorstwa europejskie będą konkurować na równych warunkach z przedsiębiorstwami z państw, z którymi Nowa Zelandia posiada już umowy handlowe.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 czerwca 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce