Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 kwietnia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Wielki Finał w Łodzi

Rekordowa widownia, emocje i studenci, którzy pokonali ponad 340 kilometrów, by dyskutować o migracji – tak wyglądał ostatni Wielki Finał projektu Team Europe & the art of debate. We wtorek 25 kwietnia w Łodzi drużyna w składzie: Filip Woźniak...

170426_lodz_final_main.jpg
Debata Finałowa odbyła się w Instytucie Europejskim w Łodzi. Przedstawiciele Centrum Dokumentacji Europejskiej przygotowali dla uczniów i studentów na widowni dodatkowe atrakcje – możliwość zwiedzenia Instytutu i wystawy. Pojawiło się również wielu specjalistów w dziedzinie migracji, którzy po oficjalnej części poprowadzili panel dyskusyjny z uczestnikami debaty oraz publicznością. Każdy mógł zaprezentować swoje opinie oraz ustosunkować się do tematu i wyniku dyskusji. W tej części udział wzięli także eksperci sieci Team Europe – dr hab. Maciej Krzak oraz dr Krzysztof Biegun, którzy wcześniej pomogli uczestnikom w merytorycznym przygotowaniu się do wystąpień.
Sama debata jak zwykle okazała się bardzo wyrównana i interesująca. Studenci podnosili m.in. kwestię imigrantów z Ukrainy w Polsce, pozytywnych skutków programu Erasmus i wykorzystywania problemu migracji do celów politycznych. W perfekcyjny sposób użyto dodatkowej minut ad vocem oraz czasu przeznaczonego na pytania.

Gorące brawa od publiczności posypały się szczególnie po mowach dwóch czwartych mówców – Mikołaja Magnuszewskiego i Magdaleny Królikowskiej. Drużyna propozycji zaprezentowała bardzo wysoki poziom merytoryczny wypowiedzi, a opozycja zachwyciła swoimi umiejętnościami retorycznymi. W opinii sędziów te pierwsze okazały się jednak przeważające i stosunkiem punków 3:0 zagłosowali oni na stronę broniącą tezy. Opozycję reprezentowali studenci z Gdańska i Torunia - Jakub Winiecki, Dawid Imach, Rafał Zboina i Mikołaj Magnuszewski.
Była to już ostatnia Debata Finałowa w ramach Team Europe & the art of debate - poprzednie odbyły się w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Wrocławiu, Lublinie i Katowicach. W projekcie debatowało między sobą ponad 140 studentów. Najlepsze siedem drużyn w nagrodę pojedzie do Brukseli na wyjazd studyjny.

Kontakt:

Ogólnopolski projekt "Team Europe & the art of debate" organizuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z sieciami Team Europe (TE) oraz Centrami Dokumentacji Europejskiej (CDE) z okazji obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 kwietnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce