Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy5 maja 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Walka z dezinformacją tylko razem

- Pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne jest zwalczanie dezinformacji poprzez mobilizację wszystkich właściwych podmiotów, od platform, przez sprawdzanie faktów po władze publiczne – powiedział komisarz Thierry Breton. Komisja Europejska przyjęła...

Walka z dezinformacją tylko razem

KE z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez europejską grupę organów regulacyjnych ds. audiowizualnych usług medialnych (ERGA) sprawozdania monitorującego dotyczącego skuteczności Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji z października 2018 r. Potwierdza ono, że kodeks ten stanowił podstawę zorganizowanego dialogu i - pomimo pewnych braków - ma pozytywny wpływ na walkę z dezinformacją online. Oznacza to, że może być konieczne zastosowanie mechanizmu współregulacyjnego w celu zapewnienia bardziej przejrzystych i skutecznych działań.

Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová powiedziała: - Cieszę się, że Kodeks postępowania i nasz dialog z sygnatariuszami wykazują pozytywne efekty , ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Raport ten będzie napędzał nasze bieżące prace nad planem działania na rzecz europejskiej demokracji, w którym zaproponowane zostaną środki przeciwdziałania dezinformacji i zmieniającym się zagrożeniom dla naszych demokracji. Będzie miał na celu między innymi stworzenie bardziej przejrzystej i odpowiedzialnej debaty politycznej w cyfrowym świecie.

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, powiedział: - Pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne jest zwalczanie dezinformacji poprzez mobilizację wszystkich właściwych podmiotów, od platform, przez sprawdzanie faktów po władze publiczne. Będziemy nadal wspierać współpracę z naukowcami i niezależnymi fact-chekerami, aby obywatele europejscy byli w pełni poinformowani i bezpieczni. Wyjaśnimy także role i obowiązki platform internetowych w tym roku dzięki ustawie o usługach cyfrowych.

Komisja wkrótce opublikuje badanie przeprowadzone przez Valdani, Vicari and Associates (VVA), niezależnego konsultanta zatrudnionego w celu pomocy w ocenie Kodeksu. Nadchodzące sprawozdanie Komisji w sprawie wyborów europejskich w 2019 r., a także coroczne samooceny przedstawione przez sygnatariuszy Kodeksu w październiku zeszłego roku, zostaną uwzględnione w kompleksowej ocenie Kodeksu przez KE.

Komisja informuje również, że Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji został wybrany do utworzenia Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych w czerwcu w celu promowania współpracy z badaczami i niezależnymi fact-checkerami.

Zestawienie informacji na temat działań podejmowanych przeciwko dezinformacji w kontekście pandemii koronawirusa znajduje się TUTAJ.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
5 maja 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce