Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy2 sierpnia 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

W hołdzie Romom

W Europejskim Dniu Pamięci o Holokauście Romów komisarz ds. równości Helena Dalli odwiedziła nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, aby złożyć hołd 500 tys.

W hołdzie Romom

Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie.

Komisarz Dalli spotkała się z dyrektorem Muzeum Auschwitz i odwiedziła blok 13, wystawę ludobójstwa europejskich Sinti i Romów, oraz blok 27, wystawę “Szoa”.

W swoim przemówieniu w miejscu pamięci komisarz oddała szacunek pomordowanym i złożyła wieniec na cześć romskich ofiar Holokaustu. W 2015 r. Parlament Europejski ogłosił 2 sierpnia corocznym Europejskim Dniem Pamięci o Holokauście Romów. Tego dnia w nocy w 1944 r. w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau żołnierze SS zamordowali 4 300 Romów, mimo że ci starali się stawić zaciekły opór.

W hołdzie Romom

Po południu komisarz wzięła udział w spotkaniu z młodymi ludźmi, w tym wieloma z Ukrainy, poświęconemu głównie kwestiom młodzieży, edukacji i pamięci historycznej, a także agresji na Ukrainę; a następnie wraz z młodzieżą spotkała się z osobami, które przeżyły Holocaust.

Komisarz Helena Dalli powiedziała: - Pamięć jest nie tylko przypomnieniem o przeszłości, ale także wskazówką na przyszłość. Mamy obowiązek tworzenia Unii Europejskiej wolnej od rasizmu i innych form dyskryminacji i nienawiści. Nienawiść i uprzedzenie w stosunku do Romów to śmiertelnie niebezpieczna mieszanka, które może ponownie doprowadzić do niepojętej tragedii, jeżeli wcześniej jej nie wyeliminujemy. Niech ten dzień stanowi przebudzenie naszej pamięci, które pozwala lepiej rozumieć ludobójstwo dokonane na Romach. Musimy teraz i zawsze opowiadać się za równością, włączeniem i uczestnictwem Romów w życiu społecznym.

W hołdzie Romom

Jesienią Komisja Europejska opublikuje pierwsze sprawozdanie z oceny krajowych strategii na rzecz Romów. Przeanalizuję, w jaki sposób państwa członkowskie radzą sobie ze zwalczaniem antycyganizmu i jakie wprowadziły środki w celu propagowania wiedzy o kulturze, języku i historii Romów, w tym pamięci o Holokauście Romów i procesach pojednania.

Oświadczenie prasowe Komisji Europejskiej

Informacje szczegółowe

Data publikacji
2 sierpnia 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce