Komisja pozytywnie przyjmuje przedstawione przez Radę podejście ogólne do pakietu wniosków Komisji w sprawie podatku VAT w epoce cyfrowej.
W pakiecie tym Komisja z zainteresowaniem przyjmuje proces cyfryzacji i go propaguje. Pakiet ma sprawić, że unijny system podatku od wartości dodanej będzie korzystniejszy dla przedsiębiorstw oraz bardziej odporny na oszustwa.
Nowe przepisy są również pierwszym krokiem w reagowaniu na wyzwania wynikające z rozwoju gospodarki platformowej i mają pomóc wyrównać warunki działania między internetowymi a tradycyjnymi usługami krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych i usługami przewozu osób.
W pakiecie przewidziano trzy środki:
- Nowy system wprowadza do celów VAT jednolitą sprawozdawczość cyfrową w czasie rzeczywistym opartą na elektrycznych fakturach za transakcje transgraniczne. Zapewni ona państwom członkowskim aktualne i wartościowe informacje potrzebne do skuteczniejszej walki z oszustwami związanymi z VAT. Fakturowanie elektroniczne przyspieszy ponadto transformację biznesową w epoce cyfrowej, ponieważ usprawni transakcje, zapewni zgodność z przepisami i bezpieczeństwo, umożliwi podejmowanie decyzji w oparciu o dane. Fakturowanie elektroniczne będzie można udoskonalać lub rozbudowywać odpowiednio do przyszłego wzrostu gospodarczego i innowacji.
- Co więcej, operatorzy platform działający w sektorach przewozu osób i krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych będą odpowiedzialni za pobieranie VAT i odprowadzanie go do organów podatkowych, w przypadku gdy nie robią tego sami usługodawcy. Opisywany środek przyczyni się do wyrównania warunków działania podmiotów świadczących usługi internetowe i tradycyjne, a także uprości życie osobom wynajmującym lokale mieszkalne i kierowcom, którzy nie będą zobowiązani do zapłaty podatku VAT.
- Inicjatywa ta w jeszcze większym stopniu ograniczy potrzebę wielokrotnej rejestracji do celów VAT w poszczególnych państwach członkowskich, gdyż rozszerzy zakres istniejącego już modelu „punktu kompleksowej obsługi ds. VAT” o przedsiębiorstwa oferujące możliwość zakupów przez internet.
Dalsze działania
Oczekuje się, że ministrowie finansów państw członkowskich przyjmą wniosek po ponownych konsultacjach z Parlamentem Europejskim.
Ogłoszone podejście ogólne oznacza ważny krok ku uproszczeniu unijnych przepisów dotyczących podatku VAT i dostosowaniu ich do nowych realiów epoki cyfrowej. Nowoczesne i prostsze procesy VAT znacząco zmniejszą obciążenia administracyjne po stronie przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, które dzięki temu będą mogły skupić się na wzroście zamiast na biurokratycznych formalnościach. Pakiet pokazuje nasze zaangażowanie w stworzenie sprawiedliwszej i wydajniejszej gospodarki cyfrowej, która ma służyć zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom
Porozumienie ułatwi podatnikom życie, pomoże zwalczać oszustwa i wspierać uczciwą konkurencję. Państwa członkowskie UE każdego roku odnotowują straty rzędu 61 mld euro z tytułu dochodów z podatku VAT. Jednolite fakturowanie elektroniczne jest ważnym krokiem ku zmniejszeniu tych strat. Jednorazowa rejestracja do celów VAT ograniczy obciążenia administracyjne po stronie europejskich przedsiębiorstw oraz pomoże małym i średnim przedsiębiorstwom rozszerzyć działalność w wymiarze transgranicznym. System podmiotów uznawanych za dostawców odgrywa ważną rolę w wyrównaniu warunków działania między tradycyjną gospodarką a gospodarką platformową. Nowe przepisy VAT zwiększą nasz potencjał w zakresie korzystania z możliwości, jakie niesie cyfryzacja, i jednocześnie pozwolą nam sprostać niektórym wyzwaniom i sprawić, by Europa była sprawiedliwsza i bardziej konkurencyjna. Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki
Przebieg procedury
Podatek VAT jest jednym z najważniejszych źródeł dochodów dla organów państw członkowskich. Według ostatniego sprawozdania z 2023 r. w sprawie luki w podatku VAT państwa członkowskie UE odnotowały jednak w 2021 r. straty wynoszące blisko 61 mld euro z tytułu dochodów z podatku VAT. Aby zrekompensować te straty i odpowiedzieć na stale postępującą cyfryzację gospodarki, w grudniu 2022 r. Komisja zaproponowała modernizację obowiązków związanych z VAT poprzez promowanie transformacji cyfrowej. Pakiety legislacyjny został zapowiedziany w 2020 r. w Planie działania na rzecz sprawiedliwego i prostego opodatkowania wspierającego odbudowę gospodarczą.
Więcej informacji
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 8 listopada 2024
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce