Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 2 września 2024
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 3 min

Umowa inwestycyjna z Angolą

Wchodzi w życie pierwsza umowa UE o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach, podpisana z Angolą. W umowie przewidziano również zobowiązania środowiskowe i klimatyczne oraz zasady poszanowania praw pracowniczych. 

Umowa inwestycyjna z Angolą

Weszła w życie umowa o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach między UE a Angolą. Jest to pierwsza kiedykolwiek podpisana umowa UE o ułatwieniach inwestycyjnych. Jej celem jest stymulowanie inwestycji zagranicznych niezbędnych do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Umowa przyczyni się do powstania bardziej przejrzystego, wydajnego i przewidywalnego otoczenia biznesu dla inwestorów w Angoli oraz pozwoli propagować zrównoważone inwestycje europejskich przedsiębiorstw w Angoli.

Głównym celem umowy jest poprawa otoczenia biznesu przez środki ułatwiające inwestycje, takie jak poprawa przejrzystości uregulowań inwestycyjnych, propagowanie korzystania z administracji elektronicznej przy wydawaniu zezwoleń oraz zwiększenie zaangażowania zainteresowanych stron. Ułatwienia inwestycyjne przynoszą korzyści inwestorom zarówno zagranicznym, jak i lokalnym, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom.

W umowie przewidziano również zobowiązania środowiskowe i klimatyczne oraz zasady poszanowania praw pracowniczych, co ma zapewnić spójność ułatwień inwestycyjnych z celami zrównoważoności.

Poprawa klimatu biznesowego pomoże odblokować inwestycje w sektorach o niewykorzystanym potencjale, takich jak zielona energia, rolno-spożywcze łańcuchy wartości, innowacje cyfrowe, rybołówstwo, logistyka i surowce krytyczne. Umowa przyczyni się zatem do dywersyfikacji gospodarki Angoli, która obecnie w dużej mierze bazuje na paliwach kopalnych.

Umowa o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach jest wyrazem dążenia UE do ściślejszej współpracy z Afryką. Wpisuje się ona w cele pakietu inwestycyjnego Global Gateway UE–Afryka, w ramach którego UE będzie wspierać państwa afrykańskie inwestycjami o wartości 150 mld euro. Bazując na tej pierwszej pomyślnie wynegocjowanej umowie, Komisja bada obecnie możliwości negocjowania umów o ułatwieniach inwestycyjnych z innymi zainteresowanymi krajami partnerskimi w Afryce.

Cieszę się, że wchodzi w życie innowacyjna, pierwsza tego rodzaju umowa z Angolą. Umowa o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach stworzy nowoczesne i bardziej zrównoważone środowisko inwestycyjne w Angoli, promujące wzrost gospodarczy obu partnerów. Pomoże ona zdywersyfikować angolską gospodarkę i wspierać odpowiedzialne praktyki inwestycyjne, co wzmocni partnerstwo między Unią Europejską a Angolą. Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy odpowiedzialny za handel

Co dalej?

Obie strony będą obecnie współpracować we wdrażaniu umowy. UE będzie wspierać Angolę przez ukierunkowaną pomoc techniczną, której celem będzie promocja handlu i inwestycji.

Komitet ds. Ułatwiania Inwestycji złożony z przedstawicieli UE i Angoli będzie nadzorował wdrażanie umowy i poszukiwał sposobów dalszego zacieśniania stosunków inwestycyjnych między UE a Angolą.

Kontekst

Angola jest piątym co do wielkości celem inwestycyjnym UE na kontynencie afrykańskim. W kraju dokonywanych jest 8 proc. wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych UE w Afryce. W 2022 r. ich wartość wyniosła 21,7 mld euro. Wartość inwestycji Angoli w UE w 2022 r. wyniosła 2,9 mld euro. UE jest głównym partnerem handlowym i inwestycyjnym Angoli.

18 listopada 2022 r. UE i Angola zakończyły negocjacje w sprawie umowy o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach. Umowa została podpisana 17 listopada 2023 r. w Luandzie w Angoli.

Umowa odzwierciedla zobowiązanie Komisji zawarte w przeglądzie polityki handlowej z 2021 r., że partnerom lub regionom w Afryce i południowym sąsiedztwie, podzielającym te same ambicje, zaproponuje nową inicjatywę w zakresie zrównoważonych inwestycji.

Więcej informacji 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
2 września 2024
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce