Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy31 lipiec 2020Przedstawicielstwo w Polsce

Umowa handlowa z Wietnamem

Wchodzi w życie umowa handlowa między UE a Wietnamem – To okazja, aby odbudować swoją siłę po kryzysie wywołanym przez koronawirusa – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wraz z korzyściami gospodarczymi, umowa ma...

Umowa handlowa z Wietnamem

Porozumienie z Wietnamem to najbardziej obszerna umowa handlowa, jaką UE zawarła z krajem rozwijającym się. Będzie obowiązywać 1 sierpnia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulavon der Leyen powiedziała: - Gospodarka europejska potrzebuje teraz każdej okazji, aby odbudować swoją siłę po kryzysie wywołanym przez koronawirusa. Umowy handlowe, takie jak ta wchodząca obecnie w życie z Wietnamem, dają naszym firmom szansę dostępu do nowych rynków wschodzących i tworzenia miejsc pracy dla Europejczyków. Jestem głęboko przekonana, że to porozumienie stanie się również okazją dla mieszkańców Wietnamu do korzystania z lepiej prosperującej gospodarki i bycia świadkiem pozytywnych zmian i silniejszych praw jako pracowników i obywateli w ich ojczystym kraju.

Komisarz ds. handlu PhilHogan skomentował: - Wietnam jest obecnie częścią klubu 77 krajów prowadzących handel z UE na dwustronnie uzgodnionych preferencyjnych warunkach. Umowa wzmacnia więzi gospodarcze UE z dynamicznym regionem Azji Południowo-Wschodniej i ma ważny potencjał gospodarczy, który przyczyni się do ożywienia po kryzysie koronawirusa. Ale pokazuje też, jak polityka handlowa może być siłą na dobre. Dzięki naszym rozmowom handlowym Wietnam poczynił już wiele wysiłków, aby poprawić prawa pracownicze i ufam, że będzie kontynuować najbardziej potrzebne reformy.

Umowa ostatecznie zniesie cła na 99 proc. wszystkich towarów będących przedmiotem wymiany handlowej między stronami. Prowadzenie interesów w Wietnamie również stanie się łatwiejsze dla firm europejskich: będą one teraz mogły inwestować i ubiegać się o kontrakty rządowe z równymi szansami wobec lokalnych konkurentów. Zgodnie z nowym porozumieniem korzyści gospodarcze idą w parze z gwarancjami poszanowania praw pracowniczych, ochrony środowiska i porozumienia paryskiego w sprawie klimatu poprzez mocne, prawnie wiążące i egzekwowalne postanowienia dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Państwa członkowskie UE w Radzie i Parlamencie zatwierdziły porozumienie odpowiednio w czerwcu 2019 r. i lutym 2020 r.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 lipiec 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce