Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 maja 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

UE wspólnotą wartości i prawa

- Ostatnie słowo w sprawie prawa UE zawsze jest wypowiadane w Luksemburgu – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen odnosząc się do niedawnego orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Podważył on kompetencje Trybunału...

Ursula von der Leyen

Oświadczenie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen

Niedawne orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego skierowało uwagę opinii publicznej na dwie kwestie związane z Unią Europejską: system wspólnej waluty euro oraz europejski system prawny.

Z uwagą odnotowaliśmy jasne stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 8 maja.

W tym samym duchu, Komisja Europejska podtrzymuje trzy podstawowe zasady: że polityka pieniężna Unii należy do jej wyłącznych kompetencji, że prawo Unii ma pierwszeństwo przed prawem krajowym oraz że orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich sądów krajowych.

Ostatnie słowo w sprawie prawa UE zawsze jest wypowiadane w Luksemburgu. Nigdzie indziej.

Zadaniem Komisji Europejskiej jest zagwarantowanie prawidłowego funkcjonowania systemu waluty euro i systemu prawnego Unii.

Obecnie dokonujemy szczegółowej analizy orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Przyjrzymy się ewentualnym kolejnym działaniom, które mogą obejmować możliwość wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, której należy zawsze przestrzegać i bronić. To właśnie nas łączy. O to właśnie walczymy.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 maja 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce