Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy6 maj 2020Przedstawicielstwo w Polsce

UE wspiera partnerów w trudnych czasach

Mimo pandemii koronawirusa Unia Europejska nie wycofuje się ze swojej polityki rozszerzenia. W środę 6 maja przywódcy UE zorganizowali wirtualny szczyt ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich, gdzie potwierdzili jednoznaczne poparcie dla...

UE wspiera partnerów w trudnych czasach

- Bałkany Zachodnie należą do UE. Nie ma dla nas wątpliwości w tej sprawie. I dlatego głęboko wierzę, że Unia Europejska ponosi szczególną odpowiedzialność za pomoc swoim partnerom w regionie - przypomniała przewodnicząca KE Ursulavon der Leyen.

UE traktuje Bałkany Zachodnie jako uprzywilejowanych partnerów w tym kryzysie, z niezrównanym pakietem finansowym w wysokości 3,3 mld euro zmobilizowanym w celu złagodzenia skutków pandemii w regionie. W tym roku KE przedstawi plan gospodarczy i inwestycyjny, aby wesprzeć długoterminowe ożywienie gospodarcze w regionie.

W końcowej deklaracji UE potwierdziła swoją determinację do dalszego zintensyfikowania zaangażowania na wszystkich szczeblach w celu wspierania transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w regionie. Przewodnicząca przypomniała, że pomoc pozostanie związana z namacalnym postępem w zakresie praworządności i reform społeczno-gospodarczych.

Podsumowując przewodnicząca von der Leyen stwierdziła: - Kilka dni temu świętowaliśmy największe rozszerzenie Unii Europejskiej, które miało miejsce 16 lat temu. Polityka rozszerzenia jest jedną z najbardziej udanych polityk UE. Wprowadza pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt na całym kontynencie. Jestem przekonana, że będzie ona nadal korzystna dla Bałkanów Zachodnich i dla Unii Europejskiej.

Przeczytaj pełne oświadczenie TUTAJ.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
6 maj 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce