Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 stycznia 2023Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

UE otwiera nowy hub energetyczny rescEU w Polsce

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili dziś i otworzyli nowy hub energetyczny rescEU w Polsce, który będzie pełnił funkcję centrum logistycznego dostarczania Ukrainie nadzwyczajnej pomocy energetyc

UE otwiera nowy hub energetyczny rescEU w Polsce

UE przyznała Polsce 114 mln euro na zakup generatorów, które będą częścią tej rezerwy energetycznej rescEU. Pierwszym krokiem będzie dostarczenie na Ukrainę 1000 nowych generatorów z rezerwy rescEU w Polsce, co stanowi uzupełnienie 1400 generatorów i milionów produktów energetycznych już zaoferowanych w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Unijny hub umożliwi międzynarodowym partnerom i sektorowi prywatnemu pomoc w przekazywaniu darowizn. UE w całości sfinansuje transport dostaw z hubu na Ukrainę.

Hub służy do dostarczania generatorów prądu na Ukrainę, pomagając krajowi w utrzymaniu dostaw energii elektrycznej w trakcie celowych ataków Rosji na jej infrastrukturę energetyczną. Te pochodzące z kanałów UE generatory obejmują zarówno urządzenia małych rozmiarów, które mogą zasilać pojedyncze gospodarstwa domowe, jak i znacznie większe modele odpowiednie do utrzymania budynków publicznych i niezbędnych usług społecznych, takich jak szpitale i punkty centralnego ogrzewania.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: - Otwierając nowe centrum energetyczne rescEU dla innych darczyńców, możemy pomóc zwiększyć darowizny energii dla Ukrainy w jej najczarniejszej godzinie. Chcę podziękować Polsce za zaangażowanie i przejęcie inicjatywy. Od pierwszego dnia wojny ściśle współpracujemy z polskimi władzami, aby zapewnić szybką i zorganizowaną dostawę ratującej życie pomocy z całej Europy na Ukrainę.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/mex_23_382

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 stycznia 2023
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce