Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 października 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

"Uciszanie dziennikarzy to tłumienie demokracji"

- Demokracja nie przetrwa, jeżeli dziennikarze nie będą mogli swobodnie pracować, (…) krytykować władzy, a zwłaszcza jeżeli będą zastraszani, prześladowani – napisali członkowie Komisji Europejskiej w rocznicę śmierci Daphne Caruany Galizii...

"Uciszanie dziennikarzy to tłumienie demokracji"

Wspólne oświadczenie pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa i komisarzy Věry Jourovej i Marii Gabriel w rok po zabójstwie maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizii

Mija rok od zabójstwa Daphne Caruany Galizii. Wspominamy dzisiaj ciężką pracę i bezkompromisowość Daphne, Jana Kuciaka oraz wielu innych dziennikarzy, którzy są gotowi poświęcić wszystko – czasami nawet swoje życie – by dociekać prawdy. To także dobry moment dla nas, dla Europy, na chwilę zastanowienia nad tym, co jest dla nas ważne – pomyślmy dziś o naszym prawie do swobody wypowiedzi.

Komisja będzie stanowczo bronić swobody wypowiedzi i wolności mediów. Demokracja nie przetrwa, jeżeli dziennikarze nie będą mogli swobodnie pracować, jeżeli padną ofiarą cenzury, jeżeli nie będą mogli krytykować władzy, a zwłaszcza jeżeli będą zastraszani, prześladowani, a czasami nawet zabijani za wykonywanie swojej pracy. Demokracja potrzebuje dziennikarzy i jest od nich zależna.

Pamiętajmy też dzisiaj o sygnalistach, którzy często są źródłem informacji dla dziennikarzy śledczych i którzy także potrzebują ochrony. Oni liczą, że zapewnimy im bezpieczeństwo – i nie możemy ich zawieść.

Nie chcemy, aby te morderstwa miały negatywny wpływ na wolne media. Obywatele powinni mieć szansę wyrobienia sobie własnej opinii na podstawie niezależnych śledztw dziennikarskich i bezstronnych informacji.

Osoby odpowiedzialne za te zabójstwa muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości. Chcemy poznać całą prawdę. Musimy wysłać wszystkim dziennikarzom jasny sygnał: praca w Europie jest bezpieczna. Uciszanie dziennikarzy to tłumienie demokracji. Nie ma na to miejsca w Europie. Nie przy nas.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 października 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce