Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 listopada 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Trendy i wyzwania Unii Europejskiej

Dr Marek Prawda był gościem pierwszego spotkania nowej edycji Akademii In.Europa – projektu skierowanego do osób pragnących w trakcie spotkań i dyskusji poszerzać swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji...

Trendy i wyzwania Unii Europejskiej

W środę 6 listopada odbyło się pierwsze spotkanie w ramach V edycji Akademii In.Europa, projektu realizowanego przy współpracy z tygodnikiem ”Polityka” oraz z Fundacją Konrada Adenauera. Gościem specjalnym był dr Marek Prawda, socjolog, od ponad 20 lat związany z dyplomacją. W swojej karierze pełnił m.in. funkcje ambasadora w Niemczech i Szwecji, kierował również Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli. Obecnie Marek Prawda jest Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Młodzi uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące zarówno dyplomacji jak i obecnej sytuacji politycznej na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Europy. Najbardziej interesującymi tematami okazała się kwestia brexitu oraz proces rozszerzania Unii Europejskiej m.in. o kraje Bałkanów Zachodnich.

Dyrektor Prawda w czasie spotkania zwracał uwagę m.in. znaczenie wspólnych wartości w Unii Europejskiej, wymieniał także korzyści płynące z istnienia i funkcjonowania jednolitego rynku. Gorącym tematem okazał się skład nowej Komisji Europejskiej, którą pokieruje przewodnicząca Ursula von der Leyen. Rozmawiano m.in. o portfolio desygnowanych komisarzy oraz o różnicach w odniesieniu do odchodzącej KE kierowanej przez Jean-Claude Junckera.

Marek Prawda opowiadał słuchaczom Akademii również o swoich doświadczeniach dyplomaty, który najpierw reprezentował Polskę jako ambasador, potem w Brukseli jako przedstawiciel RP uczestniczył w pracach krajów członkowskich na szczeblu wspólnotowym, by obecnie w Polsce reprezentować Komisję Europejską.

Moderatorem dyskusji była Katarzyna Sokołowska – uczestniczka Akademii In.Europa.

Akademia In.Europa jest skierowana do osób, które interesują się Unią Europejską, polityką i zmianami społecznymi, są aktywne politycznie i społecznie. Jej założeniem jest budowanie i wzmacnianie proeuropejskiego środowiska w Polsce.
Głównym celem Akademii In.Europa jest pogłębienie wiedzy o integracji europejskiej i polityce zagranicznej, a także zdobycie umiejętności analitycznych. Jest to także przestrzeń do spotkań i ożywionej dyskusji o miejscu Polski w Europie.

Każde spotkanie składa się z dwóch części. Pierwsza to dyskusja z osobistościami ze świata polityki, mediów i kultury. Druga to zespołowa pracy analityczna, której efektem jest wypracowany wspólnie przez uczestników materiał poświęcony Unii Europejskiej.

Do tej pory odbyły się cztery edycje Akademii In.Europa. Słuchacze to studenci, absolwenci wyższych uczelni, działacze organizacji pozarządowych, think-tanków, sektora prywatnego, urzędnicy oraz inne osoby zainteresowane Unią Europejską.

Spotkania odbywają się w redakcji tygodnika POLITYKA Warszawie.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 listopada 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce