Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 września 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Transplantacje to życie

- Powinniśmy uhonorować wkład niezliczonych bohaterów dnia codziennego w UE, którzy przyczynili się do przedłużenia życia i ocalenia setek tysięcy istnień ludzkich – pisze z okazji Europejskiego Dnia Dawstwa i Przeszczepiania Narządów komisarz...

170908_vytenis_andriukaitis.jpg

Oświadczenie komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa z okazji Europejskiego Dnia Dawstwa i Przeszczepiania Narządów

W sobotę 9 września obchodzimy 18. Europejski Dzień Dawstwa i Przeszczepiania Narządów. Jestem na Litwie na uroczystości związanej z 30. rocznicą pierwszego przeszczepu serca w tym kraju. Jest to dla mnie wzruszająca chwila, ponieważ 30 lat temu jako młody chirurg miałem zaszczyt uczestniczyć w tej operacji. Od tamtej pory znacznie wzrosła liczba przeszczepów różnych typów w UE i na całym świecie. Tylko w latach 2010–2015 wzrost ten wyniósł 14 procent.

W znacznej mierze zawdzięczamy go większej liczbie dawców. Dlatego powinniśmy uhonorować wkład niezliczonych bohaterów dnia codziennego w UE, którzy przyczynili się do przedłużenia życia i ocalenia setek tysięcy istnień ludzkich. Poprawa wynika również z postępów w chirurgii, lepszej koordynacji między zespołami klinicznymi, poprawy standardów bezpieczeństwa i transportu narządów oraz zwiększenia transgranicznej wymiany narządów.

UE ma również w tym swój udział. Posiadamy ogólnounijne przepisy dotyczące norm jakości i bezpieczeństwa w odniesieniu do przeszczepu narządów. Jeśli chodzi o skrócenie czasu oczekiwania na przeszczep, opracowaliśmy europejskie narzędzie informatyczne umożliwiające lekarzom z jednego państwa członkowskiego znajdowanie dla swoich pacjentów odpowiednich dawców w innym państwie członkowskim. W ciągu zaledwie dwóch lat dokonano prawie 90 przeszczepów, głównie u dzieci, które inaczej nie mogłyby dojść do skutku. Wkrótce opublikujemy sprawozdanie, które wyraźnie pokaże, że łączenie zasobów i wiedzy w całej UE może znacząco poprawić wyniki kliniczne. Żaden kraj nie jest wstanie leczyć wszystkich rzadkich i skomplikowanych chorób. Dlatego też podjęliśmy w tym roku nową inicjatywę, by usprawnić dzielenie się wiedzą w Europie. Wirtualne europejskie sieci referencyjne umożliwiają jednostkom służby zdrowia z całej Europy wymianę informacji na temat złożonych lub rzadkich chorób i stanów, które wymagają wysoce specjalistycznego leczenia i koncentracji zasobów.

Niestety mimo to codziennie w UE umiera 16 pacjentów oczekujących na przeszczep narządów, a tysiące pacjentów pozostają na listach oczekujących na przeszczep. Jako lekarz dobrze wiem jak daleko zaszliśmy z medycznego punktu widzenia. Jako komisarz europejski zdaję sobie sprawę z ogromnego znaczenia koordynacji na poziomie europejskim w zakresie dawstwa i przeszczepiania narządów. Wierzę, że wspólnie z naszymi państwami członkowskimi możemy zrobić jeszcze więcej. Dla chcącego wszystko jest możliwe.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 września 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce