Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 listopada 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Tożsamość Europejczyka i Polaka

W czwartek, 15 listopada, w czytelni głównej biblioteki miejskiej „Koronka” w Oławie, odbyło się spotkanie młodzieży z Bogusławem Stanisławskim, ekspertem sieci Team Europe powołanej przez Komisję Europejską. Bogusław Stanisławski wygłosił wykład...

Tożsamość Europejczyka i Polaka

Gości powitała pani Edyta Dębicka, nuczycielka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, współorganizatorka wydarzenia.


Spotkanie rozpoczął Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, który zaprezentował ostatnie inicjatywy Komisji Europejskiej skierowane do młodych jak DiscoverEU oraz ofertę Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Przypomniał także o nadchodzących wyborach europejskich.

Następnie głos zabrał Bogusław Stanisławki, który rozpoczął wykład „Moja polsko-europejska tożsamość". Stanisławki to świadek historii (rocznik 1930) i działacz społeczny – opozycjonista z czasów PRL-u i współzałożyciel polskiego oddziału Amnesty International. Prezydent Bronisław Komorowski w 2011 roku odznaczył go, za działalność społeczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Swój wykład do młodzieży rozpoczął przypomnieniem trudności II wojny światowej, której doświadczenie, jak mówił, ukształtowało go na całe życie. Wspominał między innymi swój udział w tajnym nauczaniu, tzw. tajnych kompletach, czy próbę przyłączenia się do oddziału Armii Krajowej (gdy wybuchło powstanie warszawskie miał 14 lat i był zbyt młody na partyzantkę). W swoim wystąpieniu, które nazwał „gawędą”, poruszył kwestie poczucia tożsamości narodowej oraz patriotyzmu.

Dla mnie polskość to jest taka świadomość, że skrawek ziemi, na którym się urodziłem jest mi najbliższy ze wszystkich możliwych skrawków ziemi. Że to, co się dzieje dobrego w moim kraju bardzo mnie cieszy, a to, co się dzieje tu złego, bardzo mnie smuci - mówił.

Przypomniał trudną polską historię, przedstawił wolność, jako najwyższe dobro. Mówił o ogromnych możliwościach, jakie wynikają z tego, że Polska od prawie 15 lat jest częścią Unii Europejskiej i o tym, iż cieszy się z faktu, że na straży praw i wolności Polaków stoją także instytucje unijne.

Prawdą jest, że w jakimś niewielkim stopniu oddaliśmy cząstkę naszej suwerenności, uznając prymat prawodawstwa UE, które opiera się na najważniejszych wartościach jakimi jest godność ludzka i praworządność. Jednocześnie ja, jako Polak, czuje się szczęśliwy, jeżeli moich praw obywatelskich i wolności broni nie tylko polskie prawo, ale prawo, na które zgodziło się 28 państw. Moja europejskość „nakłada się ” się na polskość. Europa nie odbiera mi nic z moich wolności tylko je gwarantuje, potwierdza i stwarza mi dodatkową gwarancje tego, że w moim kraju nikt mi ich nie odbierze - mówił Bogusław Stanisławski.W drugiej części spotkania pan Bogusław odpowiadał na pytania publiczności. Uczestnicy spotkania pytali go np. o to, jak ocenia powstanie warszawskie; również o to, które z wielu miejsc na świecie, jakie odwiedził, zrobiło na nim szczególne wrażenie albo, co najbardziej zapamiętał z czasów okupacji niemieckiej. Pan Stanisławski przekonywał słuchaczy o tym, że bez względu na czas i miejsce najważniejszy zawsze powinien być drugi człowiek.
W spotkaniu z Bogusławem Stanisławskim uczestniczyli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Zjednoczonej Europy oraz zaproszeni goście: burmistrz Oławy- pan Tomasz Frischmann, wicestarosta powiatu oławskiego - pani Bożena Worek, dyrektor „Koronki”- pani Janina Kordys oraz dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - pani Maria Domaradzka.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 listopada 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce