Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 maja 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 7 min

Toruński dialog o zdrowiu

Ponad 600 osób wzięło udział w Dialogu Obywatelskim w Toruniu, którego gościem był Vytenis Andriukaitis. Komisarz europejski ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności odwiedził również tamtejszy Wojewódzki Szpital Zespolony, który jako pierwszy w Polsce...

170529_dialogue_main.jpg
Wizytę w Toruniu komisarz rozpoczął od spotkań z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim oraz prezydentem miasta Torunia Michałem Zaleskim. Potem pojechał obejrzeć rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera. To pierwsze w Polsce przedsięwzięciem z sektora publicznego, które pozyskało finansowanie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS).
- Komisja Europejska wskazuje nasz projekt rozbudowy Szpitala im. Rydygiera w Toruniu jako jedno z trzech w Polsce wzorcowych przedsięwzięć realizowanych z udziałem wsparcia finansowego z Unii Europejskiej. Budujemy szpital nowoczesny i funkcjonalnie dopracowany. Od początku przyświeca nam idea, by chorzy i odwiedzający czuli się tu dobrze – mówił marszałek Piotr Całbecki.

- Województwo kujawsko-pomorskie bardzo dobrze współpracuje z Komisją Europejską, jest jednym z liderów w tym zakresie w Polsce - podkreślał Vytenis Andriukaitis. Przypominał, jak ważnym wyzwanie dla krajów UE jest zapewnienie jak najlepszego i najszerszego dostępu do służby zdrowia. - Oczywiście nie jest to łatwe, żeby wszystkie podmioty istniejące w tej sferze działały w sposób skoordynowany, a także żeby istniała symetria, jeżeli chodzi o rezultaty – mówił komisarz.
Dzięki podpisanej w listopadzie 2016 roku umowie kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na rozbudowę szpitala na toruńskich Bielanch, do gmachu głównego zostaną dobudowane nowe skrzydła, a sam budynek zostanie poddany gruntownej modernizacji. Dodatkowo zostaną m.in. wzniesione pawilony dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, pawilon administracyjny z apteką oraz wielopoziomowy parking. Środki pozyskane przez szpital z funduszu EFIS to niemal 240 mln zł. Pozostały wkład finansowy pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, środków własnych placówki i samorządu województwa.

Dialog Obywatelski o zdrowiu
Punktualnie godz. 13.00 w sali widowiskowej Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu rozpoczął się Dialog Obywatelski. 600-osobową publiczność powitali prezydent miasta Michał Zaleski oraz zastępca dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce dr Marzenna Guz-Vetter. Jak podkreślała, formuła Dialogów Obywatelskich została stworzona przez Komisję Europejską, aby być jak najbliżej ludzkich problemów i oczekiwań. Spotkania z obywatelami, ich refleksje i uwagi są potem uważnie analizowane.
Tematem dialogu był stan opieki zdrowotnej w Europie oraz bezpieczeństwo żywności. Jedno z pierwszych pytań do Vytenisa Andriukaitisa nawiązywało do stanu ratownictwa medycznego w Polsce - w związku z niedawnym protestem pracowników tej służby. – Pytanie o zarobki ratowników medycznych pojawia się praktycznie w całej Europie. Musimy dyskutować zarówno o poziomie wynagrodzeń w służbie zdrowia, jak i o tym jak zachęcać społeczeństwa by więcej wydawały na ochronę zdrowia. KE ma tutaj swoje sugestie, ale o tym ostatecznie decydują władze danych państw. Pamiętajmy, że w UE mamy 4 mln lekarzy i 13 mln pielęgniarek – mówił komisarz.
Kolejne pytanie z sali dotyczyło struktury własnościowej w służbie zdrowia – czy powinno w niej dominować państwo czy może sektor prywatny. Odpowiadając - zarówno komisarz jak i marszałek województwa - byli zgodni. - Jestem za finansowaniem publicznym – odpowiadał litewski gość. – Zgadzam się z komisarzem. W Polsce 1/3 służby zdrowia to podmioty prywatne i taka struktura panuje również w innych krajach UE – dodawał Piotr Całbecki.
Następne pytania przynosiły kolejne niełatwe tematy – jeden z uczestników debaty pytał, jak KE radzi sobie z tym, że w niektórych krajach UE dozwolona jest eutanazja i aborcja. - Jestem chirurgiem i wiem, że są sytuacje, kiedy trzeba pozwolić pacjentowi odejść. Ale to oczywiście nie ma nic wspólnego z eutanazją. (…) Gdy dotykamy kwestii aborcji to z doświadczenia wiem, że zdrowie reprodukcyjne to niezwykle delikatna kwestia, ma wiele płaszczyzn: kulturową, religijną, prawną. Ja osobiście jestem zwolennikiem możliwości wyboru. (…) Ale niezwykle ważne jest to, aby ludzie zdawali sobie sprawę z konsekwencji, czasem nieodwracalnych, swoich decyzji.
Szczególną uwagę komisarz poświęcił pytaniu o obowiązkowe sczepienia i ewentualne karanie rodziców, którzy zdecydują się na odmowę. - To nie mieści się w głowie, że w XXI wieku dzieci umierają, bo nie były zaszczepione. To wbrew nauce i stanowi naszej wiedzy. (…) Kilka miesięcy temu sam promowałem w Polsce szczepienia przeciwko grypie razem z ministrem Konstantym Radziwiłłem – przypominał Andriukaitis.
Podczas ponad 90-minutowego dialogu padło kilkadziesiąt pytań – od uczestników i internautów. Dyskusja był transmitowana on-line, również poprzez media społecznościowe. Dialog moderowała dziennikarka Dorota Wysocka-Schnepf.

Nagranie Dialogu Obywatelskiego w Toruniu znajduje się tutaj.

Dodatkowe informacje
Dialogi Obywatelskie odbywają się w 2012 roku - w Polsce będzie to kolejne takie wydarzenie. W 2015 roku wiele emocji wzbudziła debata o TTIP, podczas której komisarz ds. handlu Cecilia Malmström odpowiadała na pytania i wątpliwości dotyczące tego porozumienia. Spotkanie zgromadziło zarówno zwolenników jak i przeciwników Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, a wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. W kwietniu 2017 r. komisarz Malmström ponownie odwiedziła Warszawę - tym razem w uczelni Vistula dyskutowała o różnych aspektach umowy gospodarczej UE-Kanada (CETA).

Również Vytenis Andriukaitis był już w Polsce jako gość Dialogu Obytelskiego - w październiku 2016 r. rozmawiał z publicznością w Bibliotece UW na temat transgranicznej polityki zdrowotnej i bezpieczeństwa żywności.

Nagrania Dialogów Obywatelskich można znaleźć tutaj.

Plan Inwestycyjny dla Europy
Plan Inwestycyjny dla Europy to inicjatywa i priorytet obecnej Komisji Europejskiej. Jego zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom w pozyskiwaniu finansowania na rozwój i inwestycje przyczyniające się do tworzenia miejsc pracy (zwłaszcza dla ludzi młodych) i wsparcie wzrostu gospodarczego. Jednym z filarów Planu Inwestycyjnego dla Europy jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który ustanowiono początkowo na trzy lata (2015 – 2017). Jego celem było uruchomienie co najmniej 315 mld euro na inwestycje, a także maksymalizacja wkładu sektora prywatnego. Pierwszy rok realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy okazał się na tyle dużym sukcesem, że Komisja Europejska planuje przedłużyć czas trwania Planu do 2020 roku i zgromadzić środki na inwestycje w wysokości co najmniej 500 mld euro. Do tej pory w ramach projektu udało się uruchomić inwestycje w 26 państwach członkowskich o łącznej wartości 116 mld euro, a wsparcie otrzymało około 200 tys. firm z sektora MŚP.

Plan Inwestycyjny dla Europy a wsparcie ochrony zdrowia

Plan Inwestycyjny dla Europy odnosi się także do strategicznych inwestycji w opiece medycznej. Zakłada się, że spośród wygenerowanych przez EFIS inwestycji część ma dotyczyć projektów związanych z ochroną zdrowia. Inwestycje w sektor zdrowia dotychczas skupiały się głównie na infrastrukturze i sprzęcie medycznym. Dziś jednak systemy ochrony zdrowia powinny iść w stronę nowego modelu bardziej zintegrowanej opieki zdrowotnej – wymaga to znacznych, szeroko zakrojonych i trwałych inwestycji. Potrzebne jest więc finansowanie w wielu obszarach, takich jak przystosowanie obiektów, reorganizacja usług, nowe modele zarządzania, kwalifikacje pracowników, systemy informatyczne i nowe technologie. Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych oferuje gwarantowane produkty finansowe za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, przy czym pokrywa część ryzyka i stanowi zachętę do inwestowania w obszary opieki zdrowotnej, które stanowią wyzwanie, niosą ze sobą wysokie ryzyko lub znajdują się w niekorzystnej sytuacji rynkowej.

Vytenis Andriukaitis, komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności
Lekarz, były wicemarszałek litewskiego parlamentu, od 2014 r. komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Jest pierwszym lekarzem w historii, który objął to stanowisko. Komisarz Andriukaitis jest odpowiedzialny za modernizację i uproszczenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności, w tym przepisów regulujących żywność modyfikowaną genetycznie, udział UE w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych związanych z bezpieczeństwem żywności i pandemiami, a także zapewnienie obywatelom UE równego dostępu do służby zdrowia. Jego zdaniem należy przykładać większą wagę do rozwiązywania problemów zdrowotnych współczesnego świata, zwłaszcza chorób przewlekłych, oraz promowania zdrowego trybu życia. Komisarz Andriukaitis podkreśla, że zdrowie obywateli nie tylko sprzyja lepszemu samopoczuciu, ale także przyczynia się do większej efektywności w pracy oraz do wzrostu gospodarczego. Między innymi dlatego jest wielkim propagatorem polityki antytytoniowej oraz przepisów ograniczających możliwość zakupu wyrobów tytoniowych. Szczególną uwagę poświęca także problemowi marnowania jedzenia, twierdząc, iż walka z tym zjawiskiem jest jednym z największych wyzwań, któremu musimy stawić czoła. Innym problemem, który komisarz uznał za priorytetowy, jest coraz powszechniejsza odporność na antybiotyki i zbyt lekkomyślne podejście lekarzy i pacjentów do kuracji antybiotykowych.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 maja 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce