Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy7 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Światowy Dzień Zdrowia w centrum pandemii

- Wasze niestrudzone wysiłki podczas pandemii są dla nas inspirujące i pokrzepiające – napisała do europejskich pracowników ochrony zdrowia komisarz Stella Kyriakides. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przypada w momencie, gdy Unia Europejska zmaga...

Światowy Dzień Zdrowia w centrum pandemii

Światowy Dzień Zdrowia: Oświadczenie komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides

W Światowym Dniu Zdrowia nasze myśli są skierowane do wszystkich dotkniętych bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym na całym świecie. Nasze myśli są z cierpiącymi, rodzinami i przyjaciółmi tych, których straciliśmy oraz wieloma milionami ludzi na całym świecie, których życie musiało drastycznie się zmienić.

Dzisiaj, jak co dzień, nasze myśli kierowane są również do odważnych pracowników służby zdrowia w UE i na całym świecie. Teraz bardziej niż kiedykolwiek mamy powód do honorowania i wyrasów szacunku dla około 4,5 mln pielęgniarek i położnych w całej UE.

Zwracam się do Was bezpośrednio: Wasze niestrudzone wysiłki podczas pandemii koronawirusa są dla nas inspirujące i pokrzepiające. Podziwiam także lekarzy, około 1,9 miliona w całej UE, którzy nadal stoją na pierwszej linii. Nasze szpitale, kliniki i instytucje działają również dzięki 4,1 mln asystentów opieki zdrowotnej zapewniających bezpośrednią opiekę osobistą, pomoc pacjentom i mieszkańcom.

Ważne jest, abyście Wy, pracownicy służby zdrowia, byli chronieni przed ryzykiem infekcji. Wprowadzając wspólne zamówienia UE, wspieramy państwa członkowskie w uzyskiwaniu dostępu do większej ilości wyposażenia ochrony osobistej, do ochrony dłoni, ciała, oczu i układu oddechowego. Jako dodatkową siatkę bezpieczeństwa zaproponowaliśmy utworzenie zapasu rescEU, wspólnej europejskiej rezerwy sprzętu ochrony osobistej i masek wielokrotnego użytku.

Aby zwiększyć produkcję takiego sprzętu, podjęliśmy decyzje w sprawie europejskich norm zharmonizowanych. Pomoże to firmom w wytwarzaniu produktów bez uszczerbku dla naszych standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, a przede wszystkim bez zbędnych opóźnień.

Wiem, że jesteście poddawani bezprecedensowej presji, a wiele szpitali jest przeciążonych. Aby złagodzić nieco tę presję, wydaliśmy praktyczne wytyczne dla państw członkowskich, aby zachęcić i ułatwić transgraniczne leczenie pacjentów i oddelegowanie personelu medycznego.

Jedną z najlepszych narzędzi do walki z tym wirusem i ochrony pacjentów jest Wasza wiedza i doświadczenie. Właśnie dlatego obsługujemy system wspomagania zarządzania klinicznego, aby wspierać Was w wymianie wiedzy i przypadków klinicznych w całej UE.

Ale radość można również przynieść w trudnych czasach. Cieszę się, że co wieczór otwierają się okna i słyszę głośne oklaski i okrzyki ludzi w całej Europie, a teraz i na całym świecie, aby uhonorować wszystkich pracowników pierwszej linii - pielęgniarki, lekarzy, terapeutów, asystentów opieki zdrowotnej i personel sprzątający.

Dziękuję Wam.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce