Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 maja 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Studenci na Widoku

Przedstawicielstwo regularnie organizuje spotkania ze studentami. W czerwcu odwiedzili nas już dwukrotnie studenci Uniwersytetu Ekonomicznego. Rozmawialiśmy o polityce migracyjnej, ale także o możliwościach odbycia praktyk czy stażu w instytucjach...

main.jpg


Tematem pierwszego spotkania, które poprowadził Rafał Szyndluer była aktualna sytuacja polityczna w Unii Europejskiej i u jej granic. Rozmawiano o kryzysie migracyjnym, jego przyczynach, przebiegu i skutkach, a także reakcji Komisji Europejskiej i rozwiązań, które proponuje celem rozwiązania go. Studenci zastanawiali się kim są uchodźcy, którzy codziennie stają u bram Europy oraz jakie obowiązki wynikające z zapisów umów międzynarodowych, w tym także obowiązki moralne, są udziałem państw członkowskich.

Drugie spotkanie poświęcone było możliwościom pracy w instytucjach Unii Europejskiej. Rafał Szyndlauer przybliżył sposoby zatrudnienia , rodzaje kontaktów oferowanych w instytucjach a także nakreślił charakter egzaminów EPSO, Europejskiego Biura Doboru Kadr, które odpowiedzialne jest za przeprowadzenie rekrutacji pracowników.Nie obyło się także bez części praktycznej, którą poprowadziła Katarzyna Sumisławska: studenci wcielili się w rolę kandydatów na stanowisko urzędnika i wspólnie z prowadząca rozwiązali jedno z zadań logicznych.

Studenci dowiedzieli się także o możliwości odbycia praktyk w ramach prestiżowych staży Blue Book w Komisji Europejskiej. Startować mogą wszyscy ci, którzy ukończyli pierwszy stopień studiów i znają min. jeden z języków roboczych UE (angielski, niemiecki lub francuski) oraz jeden z języków urzędowych UE – przybliżyła zasady odbycia stażu studentom Sumisławska. Konkurencja jest ogromna, ale satysfakcja jeszcze większa.Podobną satysfakcję można odczuć biorąc udział w równie prestiżowym programie, jakim jest JPD, Junior Professionals in Delegation w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych - dodała Dagna Lewandowska z KE. Młodszym studentom poleciła natomiast wyjazd na wolontariat w ramach praktyk wolontariackich programu Erasmus plus. Unia Europejska oferuje młodym ludziom wiele możliwości, warto z nich korzystać, zakończyła.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani udziałem lub organizacją spotkań o podobnym charakterze – zapraszamy do kontaktu z Przedstawicielstwem.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 maja 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce