Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 1 listopada 2017
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 1 min

„Słowa ranią” - wystawa fotograficzna w Słupsku i Ustce przeciwko mowie nienawiści.

W ramach akcji społecznej „Kampania Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści”, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku, zorganizowali wystawę fotograficzną „Słowa ranią”...

main_1.11.2017.jpg

Kampania jest odpowiedzią na coraz częstsze ataki mowy nienawiści w codziennym życiu mieszkańców regionu Środkowego Pomorza oraz w Internecie. Jej celem jest edukacja na temat problemu oraz zmiana postaw wobec reakcji na mowę nienawiści. Kampania powstała w celu szerzenia świadomości i mobilizacji ludzi do wspólnego działania na rzecz tolerancji i przestrzegania praw człowieka.



Wystawa zdjęć, których autorem jest Michał Giedrojc, prezentuje sylwetki mieszkańców Słupska i Ustki, którzy na co dzień spotykają się z mową nienawiści z powodu ich cech fizycznych, przynależności do określonych grup społecznych, poglądów religijnych czy też trudnych sytuacji życiowych. Mowa nienawiści, potocznie nazywana „hejtem”, stygmatyzuje te osoby w codziennym życiu i często doprowadza do ich społecznego wykluczenia.

„Słowa ranią” została pokazana w przestrzeni publicznej (m.in. na ogrodzeniu Słupskiego Ratusza ) oraz szkołach miasta Słupsk, Ustka oraz Elblągu.



Wystawa to kolejne wydarzenie z cyklu „Kampania Słupska i Ustki miastami bez nienawiści”, która od 2016 roku tworzona jest przez koalicję instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, chcących reagować na mowę nienawiści obecne w świecie realnym i wirtualnym. Koalicję tworzą Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Miasto Słupsk, Miasto Ustka, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Wydział Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Koło Naukowe Psychologiczno - Socjologiczne "Kilka słów o człowieku...” przy I LO im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. Działania partnerów kampanii zmierzają do szerzenia świadomości oraz zmiany postaw społecznych wobec zjawiska mowy i przestępstw z nienawiści.

25 paźdzerniku 2016 roku, w ramach tej akcji społecznej zorganizowano debatę "Sieć przeciwko nienawiści- jak zatrzymać przemoc w Internecie?" z udziałem Rafała Szyndlauera z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Roberta Biedronia, Prezydenta Słupska.



Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 listopada 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce