Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy28 sierpnia 2016Przedstawicielstwo w Polsce

Słońce, klimat i Warszawa

Kulturalnie o niskiej emisji! – to hasło przewodnie tegorocznej IX edycji Pikniku z Klimatem, organizowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerem wydarzenia było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które swoim gościom...

image.jpeg

W niedzielę 28 sierpnia w godz. 11.30-16.30 europejski EKOnamiot był dostępny dla wszystkich chętnych na Placu Zamkowym.


W stolarni mali majsterkowicze mogli - wraz z rodzicami - zbudować drewniane zabawki z przygotowanych elementów. Kilkuletni Julek konstruował drewnianego robota. Niektórzy jego rówieśnicy przenieśli się do warsztatu zabawek z recyklingu - jako materiał wykorzystywali plastikowe buteleczki, nakrętki, rurki. Większość decydowała się na budowę łazików marsjańskich. Jeden z uczestników, pytany o rodzaj zastosowanego napędu, bez wahania wyjaśniał: - Wystarczy balon i dwie słomki! Mimo upału do ekologicznego koła fortuny cały czas ustawiała się kolejka chętnych. Co to jest kompostownik? Jaki wpływ na zdrowie człowieka mają emisje przemysłowe? Co to są źródła energii odnawialnej? Aby otrzymać nagrodę - drewniane domino, trzeba było zabłysnąć wiedzą. Nie wszystkim się udawało, ale to nie studziło zapału pozostałych uczestników.


W sąsiednim Laboratorium Przemiany Energii bardziej niż wiedza przydawała się tężyzna fizyczna. Rower treningowy podłączony do generatora pokazywał, ile elektryczności mogą wyprodukować ludzkie mięśnie. Osoby otwarte na naukowe eksperymenty mogły dotknąć generatora Van Der Graafa, wytwarzającego niemal 200 tys. Volt. Urządzenie może elektryzować zarówno przedmioty jak i ludzi. Dużym zainteresowaniem cieszył się Symulator 5D Oculus, dzięki któremu można było wirtualnie "zanurzyć się" w głębi oceanu albo "przejechać się" kolejką górską. Wrażeń dodawał nie tylko trójwymiarowy obraz, ale także hydrauliczny fotel zmieniający pozycję "pasażera" w zależności od sytuacji. - W taki sposób trenują piloci i kosmonauci - cieszył się jeden z dorosłych uczestników zabawy.


W strefie Komisji Europejskiej nie zabrakło również materiałów informacyjnych o polityce klimatycznej i energetycznej UE. - Naszym gościom zaproponowaliśmy połączenie wiedzy i zabawy. Chcemy zwracać uwagę jak ważna jest polityka klimatyczna dla każdego z nas. Choćby dzisiejsza upalna pogoda - z jednej strony to oczywiście powód do radości, ale to także okazja do refleksji nad tym, jak zmienia się nasz klimat i jakie mogą być tego konsekwencje - mówi Witold Naturski, kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Oprócz pozytywnych wrażeń i konkursowych nagród goście Komisji Europejskiej otrzymywali również swojej foto-portrety z ekologicznym motywem. Dzięki technologii double exposure oraz green screen fotografowany sam mógł dobrać tło, na jakim ujęta została jego twarz. Po kilku sekundach gotowe zdjęcie schodziło z drukarki!


Kulturalnie o niskiej emisji, czyli klimatyczny finał wakacji na placu Zamkowym Piknik z Klimatem organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” (został zapoczątkowany w 2008 r., jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących XIV Konferencji Klimatycznej COP14 w Poznaniu). W imprezie uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. Naczelnym zagadnieniem tegorocznego pikniku było przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji oraz tematy zgłoszone na najbliższą konferencję klimatyczną w Maroko. Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie na choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza. Niska emisja powoduje liczne niedomagania nie tylko układu oddechowego, jak: astma i nowotwór płuc, ale także niesie wiele innych groźnych konsekwencji dla całego organizmu. Choroby, które kiedyś były rzadkie, obecnie stały się powszechne.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
28 sierpnia 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce