Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy22 września 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Sieć miast progresywnych dla zrównoważonej mobilności

Po raz pierwszy w Polsce, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wraz z grupą siedmiu miast działających w tzw. Sieci Progresywnych Burmistrzów/Burmistrzyń, Prezydentów i Prezydentek wspólnie zorganizowali Europejski Tydzień...

European_Mobility_Week_7_cities


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, która co roku odbywa się w dniach od 16 do 22 września. Tegoroczne obchody miały także miejsce w siedmiu polskich miastach, które wspólnie przygotowały atrakcje dla mieszkańców.

19 września o godzinie 18.30 mieszkańcy i włodarze wszystkich siedmiu miast wsiedli na rower, w ramach wspólnego przejazdu "Zrób jazdę w swoim mieście - wyjdź na rower!". Podczas Dnia Bez Samochodu, obchodzonego w Europie 22 września, zorganizowano kolejną wspólną dla wszystkich miast akcję "Chodź na ulicę", która miała na celu zamienić parkingi w miejsca pełne zieleni i miejsca rekreacji. W ten dzień we wszystkich miastach można było podróżować transportem miejskim bez opłat.Przez cały czas prowadzono także kampanie edukacyjno-informacyjną na temat działań i przyszłych planów miast związanych ze zrównoważoną mobilnością. Poprzez plakaty i ulotki oraz w Internecie, informowano o transporcie publicznym, zrównoważonej mobilności oraz zagrożeniach płynących z nadmiernej liczby samochodów na polskich drogach. Promowano także funkcjonujące w danym mieście ścieżki rowerowe, ekologiczne autobusy, obniżenie wydatków i zanieczyszczeń dzięki transportowi publicznemu, pieszemu czy rowerowemu.

"Zależało nam na przekazaniu wartości związanych z mobilnością ale także na zwykłym zaciekawieniu mieszkańców tematyką zrównoważone rozwoju. Każdego dnia za pomocą memów informowaliśmy o tym, ile kilometrów ścieżek rowerowych jest w danym mieście, co to są pojazdy bez emisyjne oraz ile samochodów może zastąpić jeden autobus, aby pomięścić taką samą liczbę osób. Pokazywaliśmy także w praktyce, jak inaczej można wykorzystać przestrzeń parkingów" - powiedziała Marta Makuch, koordynatorka całego wydarzenia z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.Udział w akcji wraz z mieszkankami i mieszkańcami wzięli przedstawiciele władz miasta:
Piotr Petrykowski, Burmistrz Bartoszyc
Monika Trzcińska, Burmistrzyni Braniewa
Rafał Kukla, Burmistrz Gorlic

Beata Klimek, Prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego
Robert Biedroń, Prezydent Słupska
Marek Materek, Prezydent Starachowic
Mateusz Klinowski, Burmistrz Wadowic

Informacje szczegółowe

Data publikacji
22 września 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce