Od jutra do końca września w wielu miejscach w 13 krajach UE, m.in. w Polsce, odbywać się będą bezpłatne pokazy filmowych klasyków ze wszystkich krajów UE. Projekcje odbędą się zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Projekt ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności europejskiego dziedzictwa kultury. W ramach szerzej zakrojonego programu renowacji i digitalizacji arcydzieł sztuki filmowej projekt „Season of Classic Films” otrzymuje wsparcie finansowe z programu MEDIA będącego częścią „Kreatywnej Europy”.
Komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport, powiedział: Europejskie dziedzictwo kulturowe, w tym filmowe arcydzieła, powinno być dostępne dla wszystkich. Cieszę się, że projekt „Season of Classic Films” umożliwi wszystkim zainteresowanym udział w przedsięwzięciu wspólnym dla całej Europy również poprzez udział w wydarzeniach w skali lokalnej.
Komisarz Marija Gabriel odpowiedzialna za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo cyfrowe stwierdziła: Kino jest podstawowym elementem bogatej i różnorodnej kultury europejskiej. Wzmacnia ono więzi między ludźmi, wywołując u nich podobne emocje. Transformacja cyfrowa może znacząco wzmacniać pozytywny wpływ kultury, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. Celem naszej strategii Digital4Culture jest wykorzystanie pozytywnego związku, jaki istnieje między technologiami cyfrowymi a kulturą.
Pokazy filmów rozpoczynają się jutro na festiwalu filmowym w Bolonii, na którym pokazane zostaną odrestaurowane filmy zrealizowane techniką kolorową „chronochrome” firmy Gaumont, jedną z pierwszych technik filmu kolorowego. Wśród filmów wyświetlanych tego lata znajdą się tytuły znane na całym świecie, w tym „Metropolis” Fritza Langa (1927 r.), „Les Quatre cents coups” Francois Truffauta (1959 r.), i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatorego (1988 r.). Słynne miejsca, w których odbędą się projekcje, to między innymi Plac Arystotelesa w Salonikach, Zamek Kilkenny w Irlandii oraz Piazza Maggiore w Bolonii. Program projekcji jest dostępny tutaj.
Kontekst
Od 1991 r. Komisja Europejska wspiera europejski sektor audiowizualny za pośrednictwem programu MEDIA, przyczyniając się do jego konkurencyjności oraz różnorodności kulturowej w Europie. Jednym z najbardziej znaczących działań realizowanych w ramach programu jest wsparcie finansowe na dystrybucję filmów europejskich poza ich krajem produkcji. Dzięki wsparciu programu MEDIA publiczność w innym kraju europejskim może co roku obejrzeć średnio ponad 400 filmów. W maju 2018 r. Komisja zaproponowała zwiększenie budżetu programu o prawie 30 proc. w następnym długoterminowym budżecie UE na lata 2021–2027.
Z programu „Kreatywna Europa” finansowana jest również renowacja i digitalizacja zabytkowych filmów, dzięki której będą miały do nich dostęp przyszłe pokolenia. Seria pokazów filmowych organizowanych tego lata została zaplanowana w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Otrzymuje również wsparcie w ramach strategii Digital4Culture.
Prekursorem projektu „Season of Classic Films” był „Wieczór Kina Europejskiego”. Od 3 do 7 grudnia 2018 r. w całej UE odbyło się wtedy 50 bezpłatnych projekcji 20 filmów, które otrzymały wsparcie z programu MEDIA. W „Wieczorze Kina Europejskiego” udział wzięło prawie 7,2 tys. osób. Szacuje się, że w bezpłatnych pokazach filmów tego lata weźmie udział 15 tys. Europejczyków.
Dodatkowe informacje
Pełny program „Season of Classic Films”
Interaktywna mapa ze wszystkimi projekcjami
Zestawienie informacji: Program MEDIA-Creative Europe w budżecie UE na lata 2021–2027
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 28 czerwca 2019
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce