Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy2 listopada 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Rozmowy o różnorodności kulturowej

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprosiło uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska na spotkania edukacyjne z Ludem Victorem Reno, filmowcem i działaczem społecznym. Doświadczenia życia w Polsce z perspektywy zamieszkującego...

Rozmowy o różnorodności kulturowej
Lude Reno to urodzony na Martynice filmowiec, dziennikarz, aktor i działacz społeczny, który od 13 lat mieszka w Polsce. W dniach 29.10-31.10.2018 r. spotkał się z młodzieżą Dolnego Śląska by opowiedzieć o wyzwaniach i szansach jakie niosła za sobą decyzja o zamieszkaniu czarnoskórego migranta w Polsce. Reno mówił : „Dlaczego wybrałem Polskę? Trochę zdecydował przypadek, trochę moja ciekawość. Sami Polacy przekonywali mnie, że Polska to nie najlepszy kraj do życia, szczególnie dla kogoś o innym kolorze skóry, a ja uważałem zupełnie inaczej. To był czas kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej i czułem jak ten kraj nabiera wiatru w żagle. Nie myliłem się.”

Opowiedział młodzieży historię swojej drogi życiowej, która zaprowadziła go z Karaibów do Polski. Przedstawił problemy społeczne, z którymi zmagał się jako dziecko zamieszkałe w biednej dzielnicy Martyniki oraz nieoczywiste podobieństwa kulturowe jego rodzimej wyspy i Polski. Mówił o trudnym dorastaniu w migranckich dzielnicach Paryża, gdzie wyjechał jako nastolatek i problemach adaptacyjnych w Polsce. „Po latach nienawiści do mojego pochodzenia, poszukiwań i niezgody, zrozumiałem, że za brak własnejakceptacji mogę winić tylko siebie. To odkrycie przyniosło mi wielką ulgę i moc sprawczą do działania” - podsumował.

Spotkania edukacyjne z Lude Reno, oparte na szczerej wymianie prywatnych doświadczeń migranta o odmiennym kolorze skóry, mają na celu wywołanie


dyskusji wśród zebranej młodzieży na temat ich obaw i lęków związanych z integracją obcokrajowców w polskim społeczeństwie. Rozmowa z Lude Reno, którego wygląd i kultura mogą wydawać się odległa, a który w języku polskim mówił o problemach z jakimi spotyka się na ulicach polskich miast ze względu na swoje pochodzenie, często stanowił pierwszy bezpośredni konakt i rozmowę uczniów z cudzoziemcem. „Nie bójmy się szukać w drugim tego, co nas łączy. Wtedy zaczniemy komunikować się na poziomie personalnym, a wzajemne uprzedzenia stracą sens”.

Lude Reno to założyciel Fundnacji PO-Nad-TO, której celem jest praca nad wzmocnieniem kompetencji filmowych wśród młodych, ale także redukcja postaw ksenofobicznych wśród młodzieży pochodzących z odmiennych środowisk. Poprzez kreatywne działania filmowe związane z użyciem narzędzi audiowizualnych, Reno działa na rzecz integracji i zrozumienia młodzieży i dzieci dając im możliwość wypowiedzi artystycznej na trudne tematy.
Dziesięć październikowych spotkań edukacyjnych z Lude Reno dla uczniów pięciu szkół zorganizowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu. Dziękujemy szkołom zaangażowanym w organizację, a w szczególności: Zespołowi Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych (ZTSIE) z Wrocławia, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, Szkole Podstawowej Nr 76 z Wrocławia, Specjalistycznej Placówce Wsparcia Dziennego Stowarzyszenia SIEMACHA oraz Powiatowemu Zespołowi Szkół Nr 1 w Krzyżowicach.

Lude Reno odwiedził region Dolnego Śląska już po raz drugi. W lutym bieżącego roku odbyło się 16 podobnych spotkań, które tworzą cykl projektu „Zjednoczeni w Różnorodności”, koordynowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej. Jego celem jest tworzenie przestrzeni do dyskusji dla młodzieży szkolnej i studentów z obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce i zaangażowanymi w działania na rzecz edukacji wielokulturowej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
2 listopada 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce