Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy3 czerwca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

RescEU czyli rezerwy na czas kryzysu

- RescEU zostanie znacząco wzmocniony po to, aby żaden kraj UE nie został pozostawiony sam sobie w czasie kryzysu – zapowiedział komisarz Janez Lenarčič. Komisja Europejska proponuje stworzenie rezerw sprzętu strategicznego na wypadek sytuacji...

RescEU czyli rezerwy na czas kryzysu

Komisja Europejska proponuje, aby UE otrzymała narzędzie umożliwiające szybsze reagowanie w przypadku wystąpienia poważnych transgranicznych sytuacji nadzwyczajnych, takich jak epidemia koronawirusa, które jednocześnie dotykają państw członkowskich UE. W tym celu, rescEU, który jest częścią Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, zostanie znacząco wzmocniony kwotą 2 mld euro w latach 2021 – 2027. Umożliwi to stworzenie rezerw sprzętu strategicznego na wypadek sytuacji nadzwyczajnych w zakresie ochrony zdrowia, pożarów lasów, wypadków chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych, lub innych poważnych sytuacji kryzysowych. W związku z tym, całkowity budżet unijnego mechanizmu ochrony ludności wyniesie 3,1 mld euro.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: - Kiedy koronawirus uderzył w Europę, w państwach członkowskich brakowało wielu rodzajów sprzętu medycznego. UE nie miała jednak uprawnień ani środków, by oferować sprzęt; moglibyśmy jedynie zachęcać do współpracy. Obywatele oczekują, że UE podejmie działania w czasie kryzysu. Wszyscy musimy być lepiej przygotowani i wyciągać wnioski. rescEU zostanie znacząco wzmocniony po to, aby żaden kraj UE nie został pozostawiony sam sobie w czasie kryzysu.

Na podstawie wniosku Komisji, UE stworzy rezerwę zdolności reagowania kryzysowego, będzie w stanie bezpośrednio zamawiać sprzęt i w pełni finansować rozwój i koszty operacyjne zdolności rescEU.

Komisja zaproponowała również zwiększenie ogólnego budżetu na pomoc humanitarną o 5 mld euro, przeznaczając na ten cel łącznie 14,8 mld euro, aby lepiej reagować na rosnące potrzeby na całym świecie w ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021 – 2027.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
3 czerwca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce