Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy18 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Repatriacja obywateli UE

Komisja Europejska koordynuje repatriację obywateli UE w związku z kryzysem COVID-19. Europejska Służba Działań Zewnętrznych, poprzez delegatury UE na całym świecie, pomaga w rozwiązywaniu problemów konsularnych wynikających z obecnej sytuacji. W...

Repatriacja obywateli UE

Unia Europejska działa na wszystkich frontach w celu pomocy obywatelom europejskim na całym świecie, którzy odczuwają skutki emisji COVID-19. Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodnicząca Josep Borrell rozmawiał z Ministrem Spraw Zagranicznych Maroka Nasser Bouritą w celu zajęcia się sytuacją europejskich obywateli próbujących powrócić do Europy. Loty powrotne mogą być kontynuowane do 19 marca. Austria uruchomiła Europejski Mechanizm Ochrony Ludności, zwracając się o pomoc konsularną w celu wsparcia procesu repatriacji obywateli Austrii i innych obywateli UE z Marrakeszu (Maroko). W Wiedniu wylądował już austriacki samolot - lot był współfinansowany przez Komisję. Dzięki niemu udała się repatriacja około 290 obywateli UE.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič stwierdził: - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wesprzeć obywateli UE. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, za pośrednictwem 24/7 Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego ułatwił powrót ponad 800 obywateli UE do Europy z Chin, Japonii, Oakland, Stanów Zjednoczonych i ostatnio z Maroka.

Josep Borrell, przy wsparciu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, zwłaszcza delegatur UE na całym świecie, pracuje nad wsparciem koordynacji działań państw członkowskich UE w zakresie rozwiązywania problemów konsularnych wynikających z obecnej sytuacji, włącznie z repatriacją obywateli UE z państw trzecich.

COVID-19: Komisja wzywa do tymczasowego ograniczenia mniej istotnych podróży do UE

KE zwróciła się do szefów państw i rządów o wprowadzenie tymczasowych ograniczeń dotyczących wszystkich innych niż istotne podróży do UE. Przewodnicząca Ursula von der Leyen poinformowała o tym partnerów G-7 podczas wideokonferencji. Zakaz powinien obowiązywać przez początkowy okres 30 dni, który w razie potrzeby może zostać przedłużony. Proponuje się odstępstwa między innymi w odniesieniu do rezydentów długoterminowych w UE, członków rodzin obywateli europejskich oraz dyplomatów.

Pracownicy o zasadniczym znaczeniu, tacy jak lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, badacze i eksperci pomagający w radzeniu sobie z koronawirusem, a także osoby przewożące towary i pracownicy transgraniczni, będą nadal mieć możliwość wjazdu na terytorium UE.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
18 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce