Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Przemysł gotowy do nowych wyzwań

Jestem pod wrażeniem zaangażowania przemysłu europejskiego w dostarczanie produktów potrzebnych w tej trudnej sytuacji – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen po konsultacjach z przedstawicielami firm. Omawiano rozwiązania mające na celu...

Przemysł gotowy do nowych wyzwań

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton rozmawiali telefonicznie z przedstawicielami firm inżynieryjnych produkujących respiratory i inne urządzenia medyczne, start-upów, firm samochodowych, a także przedstawicielami przemysłu lotniczego i maszynowego. Dyskusja koncentrowała się na tym, jak przyspieszyć produkcję tak szybko i jak to możliwe, w tym poprzez badanie wyjątkowych rozwiązań, takich jak ponowne wykorzystanie emerytowanych respiratorów lub dzielenie się własnością intelektualną.

Firmy zaoferowały producentom praktyczne i techniczne porady, aby szybciej zwiększyć produkcję. Wszyscy podkreślili potrzebę zapewnienia otwartości łańcuchów dostaw i kanałów handlowych, aby zapewnić ciągłą dostępność komponentów niezbędnych do produkcji respiratorów. Większość firm wyraziła poparcie dla zwiększenia produkcji przez obecnych producentów, zamiast przekształcać linie produkcyjne np. motoryzacyjne lub lotnicze, co byłoby czasochłonne i niekoniecznie skuteczne.

Firmy z zadowoleniem przyjęły zamiar opóźnienia o rok wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych i podkreśliły potrzebę koordynacji na szczeblu europejskim. Przewodnicząca Ursula von der Leyen wyjaśniła, jakie działania podejmuje UE w celu utrzymania otwartych granic dla handlu towarami i zharmonizowania norm. Wyszczególniła także inne inicjatywy podjęte przez Komisję w celu ułatwienia wprowadzania na rynek respiratorów w Europie.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: - Jestem pod wrażeniem zaangażowania przemysłu europejskiego w dostarczanie produktów potrzebnych w tej trudnej sytuacji. Doprowadziło to kilka firm do zmiany kierunku działalności na produkcję sprzętu ochronnego i respiratorów. Komisja ułatwia to albo za pośrednictwem swoich uprawnień, albo poprzez współpracę z państwami członkowskimi. Tylko poprzez współpracę będziemy mogli stawić czoła temu kryzysowi.

Komisarz Thierry Breton wyraził gotowość do skontaktowania się z przedstawicielami branż w przyszłości w celu omówienia konkretnych problemów przed którymi stoi przemysł.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce