Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy18 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Prawa pasażerów w czasie pandemii

Starając się złagodzić skutki ekonomiczne pandemii COVID-19 Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące spójnego stosowania praw pasażerów w UE na terenie wspólnoty. Broniąc się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa rządy krajowe wprowadziły...

Prawa pasażerów w czasie pandemii

Komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: - W świetle masowych odwołań i opóźnień, z którymi zmagają się pasażerowie i przewoźnicy z powodu pandemii COVID-19, Komisja chce zagwarantować stosowanie praw pasażerów w UE. W przypadku odwołania, przewoźnik musi zwrócić koszty biletu pasażerom lub zmienić ich trasę. Jeśli sami pasażerowie zdecydują się odwołać podróż, zwrot biletu zależy od jego rodzaju, a firmy mogą zaoferować kupony do wykorzystania w przyszłości. Te wytyczne zapewnią bardzo potrzebną pewność prawną w zakresie skoordynowanego stosowania praw pasażerów w UE w całej Unii. W dalszym ciągu monitorujemy szybko ewoluującą sytuację i w razie potrzeby, podejmiemy dalsze kroki.

Wytyczne te pomogą pasażerom, przemysłowi i władzom krajowym aby poradzić sobie z ograniczeniami podróży pasażerów nałożonymi przez rządy krajowe i efektami jakie mają one dla usług transportowych w całej UE. Wprowadzając klarowność oczekuje się, że wytyczne pomogą również obniżyć koszty dla sektora transportu, który poważnie ucierpiał w wyniku wybuchu epidemii. Wytyczne obejmują obowiązki przewoźników, a także prawa pasażerów podróżujących samolotem, koleją, statkiem lub autobusem/autokarem, drogą morską i śródlądową.

Jeśli pasażerom grozi na przykład odwołanie podróży, mogą wybrać między zwrotem kosztu biletu lub zmianą planu podróży, aby dotrzeć do miejsca docelowego na późniejszym etapie. Jednocześnie wytyczne wyjaśniają, że obecne okoliczności są „nadzwyczajne”, w związku z czym nie można powoływać się na niektóre prawa - takie jak odszkodowanie w przypadku odwołania lotu w terminie krótszym niż dwa tygodnie od daty wylotu.

Kontekst

UE jest jedynym obszarem na świecie, w którym obywatele są chronieni pełnym zestawem praw pasażerów - bez względu na to, czy podróżują samolotem, koleją, statkiem, autobusem lub autokarem. Przewoźnicy muszą zaoferować zwrot kosztów biletu lub zmianę planu podróży pasażerom, których usługi zostały odwołane. Przewoźnicy muszą również zapewnić opiekę w zakresie posiłków i zakwaterowania. Jeśli chodzi o rekompensatę, zasady różnią się w zależności od rodzaju transportu.

Więcej informacji:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
18 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce