Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy4 grudnia 2017Przedstawicielstwo w Polsce

Prawa człowieka w praktyce

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprosiło studentów Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego na spotkanie z Wai Wai Nu, prawniczką, aktywistką polityczną i społeczną z Mjanmy...

Prawa człowieka w prayktyce

Spotkanie z Wai Wai Nu na Uniwersytecie Wrocławskim zgromadziło ponad stu dwudziestu studentów zainteresowanych doświadczeniem aktywistki. Rozmowę z zaproszonym gościem poprzedził wykład Martyny Gacek-Świecik, koordynatorki projektów prawno-człowieczych w Mjanmie w latach 2012-2015, realizowanych przez Fundację Inna Przestrzeń. Gacek-Świecik podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z organizacjami obywatelskimi w Birmie oraz wprowadziła do obecnej sytuacji politycznej w kraju.Wai Wai Nu rozpoczęła swój wykład od opowiedzenia studentom o początkach swojej działalności na rzecz przestrzegania praw człowieka w Birmie. Ze względu na działalność polityczną swojego ojca, jako młoda dziewczyna została skazana wraz z innymi członkami rodziny na siedem lat więzienia. To właśnie wtedy postanowiła, że chce pracować na rzecz praw mniejszości: - Postanowiłam działać ze względu na poczucie odpowiedzialności. Nie chciałam stać z boku i biernie przyglądać się łamaniu praw człowieka w moim kraju.

Tematem spotkania była przede wszystkim tragiczna sytuacja ludzi z grupy etnicznej Rohingja, którzy od wielu lat są prześladowani w Mjanmie ze względu na swoje pochodzenie i wyznawaną religię – islam. Wai Wai Nu wywodzi się z tej grupy i aktywnie walczy na arenie międzynarodowej o pomoc dla mniejszości oraz poprawę ich politycznego i społecznego statusu w Birmie: -W tam roku ponad trzysta wsi zostało spalonych. To ponad pięć razy więcej niż w ubiegłym roku. Aby pokazać skalę przemocy w Birmie skierowanej przeciwko mniejszości Rohingja, zapytała studentów o liczbę ludności we Wrocławiu: 650 tys. mieszkańców. To prawie tyle samo, 700 tys., ilu ludzi musiało opuścić swoje domy uciekając przed śmiercią i prześladowaniem w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy.Aktywistka podkreślała, co jest przyczyną przemocy i dramatycznej sytuacji Rohingja w Mjanmie: - To jest wynik złego reżimu politycznego, reżimu wojskowego [wojskowy reżim w Birmie trwał z przerwami od 1962 do 2011 r.], braku poszanowania praw człowieka] (…). To także wynik nieudolności przywódców politycznych, którzy nie potrafią postawić się nacjonalistycznym postawom w kraju.

Wai Wai Nu opowiadała studentom o tym, jak widzi swoją rolę jako aktywistki: - Chcę ograniczyć przemoc i dyskryminację wobec różnych grup i mniejszości. To dlatego założyłam organizacje działające na rzecz praw człowieka [Justice for Women Arakan i Women Peace Network Arakan]. W rozmowie ze studentami podkreśliła, jak ważną rolę pełni aktywność, aktywny udział i sprzeciw wobec łamaniu praw człowieka: - Jeśli nie zareagujemy przyszłe pokolenia będą musiały zmierzyć się z jeszcze gorszą rzeczywistością. W nawiązaniu do nasilenia się tendencji nacjonalistycznych w Europie, Wai Wai Nu zwróciła uwagę, że: - takie ruchysą bardzo trudne do opanowania. Dodała, że dla niej wszyscy ludzie są równi każdemu należy się prawo do wolności: -Wierzę w to, że nasza wolność jest powiązana z wolnością innych. Jeśli wolność innych ludzie jest zagrożona, wtedy w każdej chwili nasza też może stać się ograniczana.Studenci pytali m.in. o postać Aung San Suu Kyi, birmańskiej polityczki, wieloletniej opozycjonistki w czasach reżimu wojskowego, a od 2016 r. szefowej rządu, której obecnie odbierane są nagrody za zasługi na rzecz budowania demokracji w Birmie ze względu na brak reakcji w obronie mniejszości Rohingja. Byli zainteresowani także, w jaki sposób buddyści, nierzadko sami mnisi, argumentują przyzwolenie na przemoc wobec mniejszości muzułmańskiej w ich kraju.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa multimedialna pt. „Przetrwanie”, która powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w Polsce i ukazuje doświadczenie uchodźców oraz migrantów przybywających na wsypę Lesbos oraz mieszkańców wyspy zaangażowanych w aktywną pomoc. Wystawa znajdowała się w holu głównym Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
4 grudnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce