Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy27 lipca 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Prawa człowieka w polskich szkołach

26 lipca w Domu Europy we Wrocławiu odbyła się konferencja „Z Widokiem na Prawa Człowieka w Szkole” organizowana przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. 

z_widokiem_na_prawa_czlowieka_w_szkole5

Pierwszym etapem konferencji była debata o prawach człowieka w szkole, w której wzięły udział: działaczka społeczna Alina Czyżewska, prawniczka Kamila Ferenc radna miejska Dorota Łoboda oraz dziennikarka Justyna Suchecka. Dyskusję moderowała Marta Kozłowska, wiceprzewodniczącą Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Podczas spotkania panelistki wymieniały się poglądamy jak powinna wyglądać pełna szacunku i podmiotowości szkoła oraz w jaki sposób ja stworzyć w praktyce.

Wzrastamy w przekonaniu, że w Polsce nie występuje łamanie praw dziecka, przecież nie wysyłamy dzieci do kopalni… i w tej skrajności trwamy – mówiła Justyna Suchecka, zachęcając do wsłuchania się w głos młodego pokolenia. – Żyjemy w błędnym przekonaniu, że jeśli uczeń nie wykonuje jakiegoś swojego obowiązku, np. gorzej się uczy, to nie zasługuje na prawa… to nieprawda, prawa ucznia są niezawieszalne – podkreślała Dorota Łoboda. 

z_widokiem_na_prawa_czlowieka_w_szkole3

Uczestniczki dyskusji podkreśliły wagę traktowania praw ucznia jako praw człowieka, oraz wyjasniły jak interweniować w przypadku ich łamania. Ważnym tematem rozmowy było też ukazanie roli dorosłych w kształtowaniu inkluzywnego systemu edukacji. – Nieprawdą jest, że nie ma praw ucznia. One są, tylko nieskodyfikowane, nieskonkretyzowane i to sprawia, że ciężar ich chronienia jest na nas, działaczach, osobach uczniowskich i nauczycielach – dodała Kamila Ferenc.

Nagranie dyskusji jest dostepne na kanale YouTube

Kolejnym etapem konferencji był panel podsumowujący projekt „Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+” (projekt jest finansowany przez Norwegię i Liechtenstein z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny). Nauczycielka Renata Czaja-Zajder z inicjatywy Protest z Wykrzyknikiem, Inga Sobólska z Młodzieżowej Rady Miasta Lublina oraz Agata Zapora z Fundacji GrowSPACE opowiedziały jak wygląda dbanie o różnorodność w polskich szkołach z perspektywy aktywistek, uczennic oraz nauczycielek. Moderatorem panelu był Robert Lisiewicz

z_widokiem_na_prawa_czlowieka_w_szkole4

Ostatnim etapem konferencji była sesja World Café, w ramach której każdy z obecnych uczestników miał bezpośrednią możliwość zadać pytanie ekspertom i ekspertkom i podyskutować w mniejszym gronie. 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
27 lipca 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce