Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 czerwca 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Poznańscy medycy z unijnym wsparciem

Europejski Bank Inwestycyjny sfinansuje modernizację Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Kredyt w wysokości 27,3 mln euro wesprze budowę centrum symulacji medycznej i laboratoriów badawczych oraz modernizację dwóch oddziałów szpitalnych. Transakcja...

Poznańscy medycy z unijnym wsparciem

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zgodził się wyasygnować 114,77 mln złotych (ok. 27,3 mln euro) na sfinansowanie zwiększenia możliwości Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w zakresie świadczenia usług edukacyjnych, badawczych i zdrowotnych. Transakcja jest objęta gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) - jednego z filarów planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską. Dzięki wsparciu EFIS możliwe jest zawarcie kredytu bez gwarancji ze strony Rzeczypospolitej Polskiej.

To drugi kredyt EBI udzielony bezpośrednio polskiej uczelni. Pierwszy, na kwotę 100 mln zł, został podpisany w kwietniu tego roku z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Kredyt EBI sfinansuje projekt, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego centrum symulacji medycznej przy uniwersytecie. Inwestycja obejmuje także budowę nowego obiektu Wydziału Farmacji wraz z Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych, w którym będą znajdować się certyfikowane laboratoria badawcze. Ponadto, kredyt umożliwi rozbudowę i remont dwóch szpitali uniwersyteckich: oddziału ratunkowego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego oraz oddziału okulistycznego wraz z jednostką chorób genetycznych w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego.

Projekt uzyskał wsparcie doradcze Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego, co ułatwiło Uniwersytetowi Medycznemu w Poznaniu określenie struktury inwestycji i generowanych przez nią przyszłych przychodów oraz przyspieszyło realizację przedsięwzięcia.

Wiceprezes EBI Vazil Hudák powiedział: - Ta innowacyjna operacja wspierana przez EBI i Plan inwestycyjny dla Europy podniesie jakość edukacji oraz badań, rozwoju i innowacji w Poznaniu, który jest piątym polskim miastem pod względem wielkości zaludnienia. Przyczyni się ona do poprawy jakości świadczenia usług zdrowotnych dla obywateli, która pod wieloma względami jest w Polsce nadal poniżej średnich OECD i UE, na przykład jeśli chodzi o długi czas oczekiwania na wizyty u specjalistów oraz jeden z najniższych wskaźników liczby lekarzy specjalistów przypadających na mieszkańców.

Vytenis Andriukaitis, komisarz europejski ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedział: - Jako były kardiochirurg w pełni rozumiem znaczenie badań i postępu w naukach medycznych dla zapewnienia wysokiej jakości opieki i usług. Cieszę się, że Poznań odniesie w tych dziedzinach ogromne korzyści, częściowo dzięki gwarancji kredytowej z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Inwestowanie w ten projekt to inwestowanie w ludzi w Polsce i w Europie.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreślił: - Statystyki dają Polsce 5. miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wartość zatwierdzonego wsparcia z Planu Junckera. Mamy 29 zatwierdzonych inwestycji o wartości prawie 32 miliardów złotych. 21 z nich ma już podpisane umowy, więc będziemy mieli jeszcze co najmniej osiem umów. Pamiętajmy jednak, że to tylko statystyki. To, że pieniądze płyną do Polski jest ważne, ale dużo ważniejsze jest to, co za nie się robi. W inwestycji Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego jest wszystko – bezpieczeństwo pacjentów, innowacje i zapowiedź lepszego kształcenia lekarzy. Takich inwestycji poszukujemy.

Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dodał: - Cieszę się, że dzięki kredytowi z EBI możliwa będzie realizacja strategicznych inwestycji ukierunkowanych na rozwój naszej Uczelni. Dydaktyka, badania naukowe i kształcenie kliniczne to kluczowe obszary objęte projektem. Ponadto, Szpitalny Oddział Ratunkowy i nowe oddziały kliniczne będą pełnić ważną rolę w zagwarantowaniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego miasta. Wszystkie te inwestycje stworzą Uniwersytetowi Medycznemu w Poznaniu warunki do konkurowania z wiodącymi uczelniami medycznymi w Europie

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 czerwca 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce